Niedzielski nie odpuszcza. Zapowiada „300 tys. immunizacji” dziennie

Minister Adam Niedzielski. Fot. PAP
Minister Adam Niedzielski / Fot. PAP
REKLAMA

Mamy dziś do czynienia ze zwyżką zachorowań na COVID-19, jednak bez potencjału przerodzenia się w fale. Zakładamy, że w lipcu codziennie 300 tys. osób będzie miało kontakt z COVID-19 – powiedział w czwartek PAP.pl „minister pandemii” Adam Niedzielski.

Niedzielski w czwartek w Studiu PAP powiedział, że MZ zakłada, że w lipcu „dziennie będzie następowało 300 tys. immunizacji w całym kraju”. – Około 300 tys. osób będzie miało kontakt, bardzo niewielka liczba z nich będzie chorowała – dodał.

REKLAMA

Szef pandemicznego resortu zdrowia zaznaczył, że dziś mamy do czynienia z „pewną zwyżką zachorowań”, jednak „bez potencjału przerodzenia się w fale”.

– W tym tygodniu widzimy wyraźny wzrost liczby zakażeń, bo te dynamiki są rzędu podwajania tego, co było w zeszłym tygodniu – stwierdził.

„Minister pandemii” przypomniał, że w poprzednich tygodniach mieliśmy do czynienia z ok. 300 zakażeniami dziennie, „a teraz przeskoczyliśmy do przedziału 500-600”.

Taki poziom, zdaniem Niedzielskiego, nie stanowi jednak „żadnego zagrożenia dla wydolności systemu opieki zdrowotnej”. To dzięki faktowi „stosunkowo dużego” poziomu immunizacji społeczeństwa. Chodzi o odporność na koronawirusa uzyskaną w drodze szczepienia oraz przechorowania. Niedzielski przypomniał, że według majowych badań MZ „ponad 90 proc. społeczeństwa ma przeciwciała na COVID-19”.

W środę Ministerstwo Zdrowia w cotygodniowym zestawieniu poinformowało, że od 23 do 29 czerwca badania potwierdziły 2422 zakażenia, w tym 274 ponowne. Na COVID-19 zmarło 4 chorych, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 16 osób.

W raporcie sprzed tygodnia pandemiczny resort zdrowia informował o 1341 zakażeniach, w tym 153 ponownych. Wtedy też Ministerstwo Zdrowia podało, że na COVID-19 zmarło 5 chorych, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 17 osób.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 014 404 przypadki. Zmarły 116 424 osoby z COVID-19.

Cały wywiad z „ministrem pandemii” Adamem Niedzielskim można obejrzeć TUTAJ.

REKLAMA