Opłaty za plastikowe butelki. Oto, co się wydarzyło po ich wprowadzeniu

Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

Ponad 80 proc. sprzedanych plastikowych butelek zwrócono w ubiegłym roku za kaucją – informuje portal NOS. Od 2021 r. konsumenci płacą, w zależności od objętości, od 25 do 15 centów za plastikową butelkę.

Portal przypomina, że co roku w Niderlandach sprzedaje się około 900 milionów napojów w plastikowych butelkach. Rząd wprowadził w ubiegłym roku obowiązkową opłatę, aby nie trafiały one na śmietnik.

REKLAMA

Wprawdzie spodziewaliśmy się zwrotów na poziomie 90 procent, to jednak i tak jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów programu – powiedział NOS Raymond Gianotten ze Statiegeld Nederland, organizacji, która zajmuje się techniczną stroną realizacji zwrotów.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Punkty, gdzie można zawracać butelki znajdują się głównie w supermarketach oraz na stacjach benzynowych. Jak deklaruje Statiegeld Nederland, ich liczba będzie „znacznie zwiększona” w najbliższych miesiącach.

Niezależne badania, na które powołuje się portal, wskazują, że liczba plastikowych śmieci w Holandii spadła w ubiegłym roku o prawie 70 procent w porównaniu z 2017 r.

Słowacja wprowadza kaucje na plastikowe butelki i aluminiowe puszki

REKLAMA