Skandaliczne słowa ukraińskiego dyplomaty [VIDEO]

Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk/Fot. screen Twitter
Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk / Foto: screen Twitter
REKLAMA

Skandaliczne słowa ukraińskiego ambasadora w Niemczech. Andrij Melnyk w rozmowie z dziennikarzem Tilo Jungiem bronił Stepana Bandery i twierdził, że Polacy prześladowali i mordowali Ukraińców.

W programie „Jung & Naiv” padło pytanie o Stepana Banderę. Ukraiński polityk bronił zbrodniarza, uznawanego przez jego naród za bohatera.

REKLAMA

Przypomnijmy, że Bandera dowodził jedną z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Jej zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), pod wodzą Romana Szuchewycza dopuściła się ludobójstwa na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Tymczasem ukraiński ambasador w Niemczech utrzymywał, że mordy na Polakach były tylko odwetem za rzekome prześladowania Ukraińców. Twierdził ponadto, że Polacy dokonywali „takich samych masakr” na jego rodakach. Jak podkreślał, „to była wojna”.

Padło też pytanie o oskarżenia wysuwane przez Izrael dotyczące mordowania Żydów przez banderowców. Tutaj ukraiński ambasador twierdził, że „nie ma dowodów, że banderowcy mordowali Żydów”. Zdaniem Melnyka jest to „rosyjska narracja”, którą rozpropagowano m.in. w Niemczech, Polsce czy w Izraelu.

Zdumiony dziennikarz w pewnym momencie rozmowy przyznał, że nie rozumie, jak można nazywać Banderę „bohaterem”. Reakcja ukraińskiego dyplomaty była szokująca. Stwierdził bowiem, że przecież szef OUN nie był „masowym mordercą”.

„Ukraiński ambasador w Niemczech broni Bandery i atakuje Polskę!

-Ukraińcy byli w II RP okrutnie prześladowani i dlatego wzięli odwet

-Polska była dla nich takim samym wrogiem jak nazistowskie Niemcy i sowiecka Rosja

-Polacy dokonali takich samych rzezi na ludności ukraińskiej” – streścił wypowiedzi ukraińskiego dyplomaty poseł Konfederacji Krystian Kamiński, załączając nagranie.

 

REKLAMA