Chopin
Grób Szopena Fot. Wikipedia domena publiczna
REKLAMA

Wykonany z brązu odlew ręki Fryderyka Chopina – jedyny z wygrawerowanym podpisem twórcy, francuskiego rzeźbiarza Auguste’a Clésingera – można od 3 lipca oglądać w londyńskiej galerii Ben Elwes Fine Arts w ramach London Art Week. Dzieło jest wystawione na sprzedaż, a oczekiwana cena to ok. 18 tys. funtów (około 100 tys. zł).

London Art Week to inicjatywa prywatnych galerii sztuki i domów aukcyjnych znajdujących się w centrum brytyjskiej stolicy, które poprzez wspólne organizowanie w ciągu kilku dni – w tym roku między 3 a 8 lipca – szeregu wystaw i wydarzeń towarzyszących, chcą przyciągnąć więcej odwiedzających.

REKLAMA

Dokładny odlew ręki

Galeria Ben Elwes Fine Art zaprezentuje trzy dzieła, których wspólnym mianownikiem są wybitni kompozytorzy. Są to niewielki obraz Basile’a Lemeurniera z 1872 r. przedstawiający Wolfganga Amadeusza Mozarta jako dziecko, pośmiertna maska Ludwika van Beethovena autorstwa Franza Kleina z ok. 1812 r. oraz właśnie odlew z brązu lewej ręki Chopina, wykonany ok. 1850 r.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Po śmierci Chopina w 1849 r. Auguste Clésinger, który był znajomym polskiego kompozytora oraz jego partnerki George Sand, pobiegł do łoża śmierci, aby wykonać maskę pośmiertną i odlew jego lewej ręki. Z wykonanej maski siostra Chopina była na tyle niezadowolona, że kazała rzeźbiarzowi ją później poprawić i nieco upiększyć twarz, natomiast odlew ręki prezentuje ją taką, jaka była w chwili śmierci kompozytora.

Może warto pamiątkę odkupić?

Został on wykonany w kilku egzemplarzach, ale prezentowany na London Art Week jest jedynym, na którym widnieje wygrawerowany podpis Clésingera. Obecnie jest on własnością prywatnego kolekcjonera z jednego z krajów Europy Zachodniej i na wystawę został wypożyczony. Jednak niemal wszystkie dzieła prezentowane w czasie London Art Week, są do kupienia. W przypadku odlewu ręki cena oczekiwana przez właściciela to ok. 18 tys. funtów.

Nie jest zaporowa dla instytucji czy nawet prywatnego kolekcjonera. Może warto pamiątkę narodową odkupić, chociaż pozostałe egzemplarze wykonanego przez Clésingera odlewu znajdują się już w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w Muzeum Polskim w Rapperswilu w Szwajcarii, a także w Musée de la vie Romantique w Paryżu oraz Hunterian Museum and Art Gallery w Glasgow. Clésinger jest też autorem pomnika na grobie kompozytora na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise.

REKLAMA