Sejm. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Sejm. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
REKLAMA

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższych dniach, to zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica, a do Sejmu weszłoby sześć ugrupowań – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Największym poparciem cieszy się niezmiennie Zjednoczona Prawica, na którą chce głosować 33,1 procent badanych. W porównaniu do poprzedniego badania oznacza to stratę 1,1 punktu procentowego.

REKLAMA

Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska, którą wskazało 24,7 procent respondentów. Ona również traci – w tym przypadku jest to strata 0,8 p.p.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Duży wzrost, bo aż o 3,7 p.p., notuje Polska 2050 Szymona Hołowni, która wskakuje na podium w najnowszym sondażu. Na formację tę chce głosować obecnie 10,7 procent badanych.

Za podium znalazła się Lewica z poparciem 9,4 procent badanych, co oznacza minimalny wzrost poparcia dla tego ugrupowania – o 0,2 p.p.

Do Sejmu weszłaby także Konfederacja, którą poparło 6,3 procent respondentów, czyli o punkt procentowy więcej niż ostatnio.

PSL (Koalicja Polska) notuje wynik 4,6 procent, czyli o 0,6 p.p. gorszy niż w poprzednim badaniu. Bez głosów niezdecydowanych partia ta jednak także przekroczyłaby pięcioprocentowy próg wyborczy.

Odpowiedź „nie mam zdania” wybrało 11,2 procent badanych.

Jak takie wyniki w wyborach przełożyłyby się na podział mandatów w Sejmie? Zjednoczonej Prawicy przypadłoby w udziale 196 mandatów, Koalicji Obywatelskiej – 141, Polsce 2050 Szymona Hołowni – 50, Lewicy – 41, Konfederacji – 21, a PSL-owi – 10.


Zobacz także: SONDAŻ: Zjednoczona Prawica na czele. Konfederacja na równi z Lewicą


Badanie United Surveys dla WP przeprowadzono w dniach 01–02 lipca metodą CAWI na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków. Procentowe poparcie na mandaty zgodnie z obowiązującą ordynacją wyborczą przeliczył prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego

REKLAMA