Policzek dla Polaków od Ukrainy. Apologeta Bandery ambasador Melnyk zostanie… ministrem. Tak donosi niemiecki „BILD”

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk to „najbardziej znany i zarazem najbardziej kontrowersyjny dyplomata w Niemczech” – pisze w poniedziałek portal dziennika „Bild”. Jak dowiaduje się gazeta, powołując się na kilka źródeł w Kijowie, Melnyk może do jesieni opuścić Niemcy i powrócić na Ukrainę.

Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk/Fot. screen Twitter
Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk / Foto: screen Twitter
REKLAMA

„Bild” twierdzi, że w Kijowie są plany, aby Melnyk odszedł z posady ambasadora w Berlinie i przeniósł się do centrali MSZ Ukrainy; miałby zostać wiceministrem spraw zagranicznych.

Informacji tych nie skomentował na razie ukraiński resort dyplomacji ani sam ambasador Melnyk.

REKLAMA

„Andrij Melnyk jest bardzo ceniony w Kijowie za swoją pracę” – potwierdził na łamach „Bilda” przedstawiciel ukraińskiego rządu. Przeprowadzka Melnyka z Berlina do Kijowa mogłaby nastąpić jeszcze przed jesienią.

46-letni Melnyk jest ambasadorem Ukrainy w RFN od ośmiu lat. „Zaczął pracę na placówce w Niemczech za kadencji poprzedniego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, co jest dość niezwykłe. Ambasadorzy zwykle pełnią swoje funkcje przez cztery, maksymalnie sześć lat” – pisze „Bild”.

Melnyk był ostatnio ostro krytykowany za kłamliwe wypowiedzi, w których bronił przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Banderę, a Polskę zrównywał z III Rzeszą i Związkiem Sowieckim. Polski rząd i politycy PiS bali się zareagować ostro i byli szczęśliwi, że Kijów tak delikatnie odciął się od wypowiedzi Melnyka. Ciekawe jak teraz zareagują?

Jeżeli Melnyk zostanie wiceministrem to będzie to jak naplucie w twarz Polakom.

Winnicki: Żądamy uznania ambasadora Melnyka za persona non grata w Polsce [VIDEO]

REKLAMA