wiceszef MSWiA Maciej Wąsik/Fot. screen YouTube
wiceszef MSWiA Maciej Wąsik/Fot. screen YouTube
REKLAMA

Chodziło o prowokację – Inowrocław to jest dość silny punkt na mapie Platformy Obywatelskiej – ocenił w poniedziałek na antenie TVP 1 w programie „Kwadrans polityczny” wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Odniósł się w ten sposób do incydentu z udziałem policji w Inowrocławiu, gdy do tego miasta przyjechał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że według niego policja działała zgodnie z prawem.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik był w poniedziałek rano gościem programu „Kwadrans polityczny” na antenie TVP 1. Był pytany m.in. o incydent w Inowrocławiu podczas wizyty w tym mieście prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Funkcjonariusze policji użyli wówczas gazu wobec pieprzowego wobec protestujących osób.

REKLAMA

Jak twierdził Wąsik, chodziło o prowokację. – Policja nie była brutalna. Użyła środka przymusu bezpośredniego – w mojej ocenie – jak najbardziej zgodnie z prawem, w zgodzie z ustawą o środkach przymusu bezpośredniego – powiedział Maciej Wąsik.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Dodał, że ustawa o środkach przymusu bezpośredniego była przygotowana i przegłosowana w czasach rządów Platformy Obywatelskiej.

– Policja użyła środka przymusu bezpośredniego w zgodzie z ustawą o środkach przymusu bezpośredniego, którą – jeśli dobrze pamiętam – przygotował Bartłomiej Sienkiewicz, minister w rządzie Donalda Tuska – zaznaczył Wąsik. Dodał, że „została ona w tamtych czasach przegłosowana”.

Maciej Wąsik wyraził przekonanie, że policja w takich sytuacjach powinna działać stanowczo i zdecydowanie. – Uważam, że tak działała w Inowrocławiu – podkreślił.

Wiceszef MSWiA twierdził również, że incydent w Inowrocławiu był polityczną prowokacją opozycji. – Myślę, że Inowrocław to jest dość silny punkt na mapie Platformy Obywatelskiej – stwierdził Maciej Wąsik.

– Chcieli pokazać, że oni są silni, i że będzie stosowna reakcja na przyjazd Jarosława Kaczyńskiego – ocenił Maciej Wąsik.

Incydent w Inowrocławiu po wizycie Kaczyńskiego. Policja użyła gazu. Wszczęto postępowanie [VIDEO]

W niedzielę 26 czerwca 2022 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w Inowrocławiu z sympatykami swojej partii. Po zakończeniu spotkania zabezpieczająca wydarzenie policja użyła gazu pieprzowego wobec protestujących przeciwników PiS.

Rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiej policji mł. insp. Monika Chlebicz przekazała, że „osoby, wobec których podejmowano interwencję, używały w stosunku do policjantów słów wulgarnych, nie stosowały się do wydawanych poleceń”.

– Pomimo kilkukrotnego ostrzeżenia o użyciu gazu, nadal nie odsunęły się od funkcjonariuszy. Zachowania te zostały zarejestrowane przez kamerę umieszczoną na mundurze funkcjonariusza – wskazała Monika Chlebicz.

Rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiej policji mł. insp. Monika Chlebicz przekazała także, że złożono wniosek do Prokuratury Rejonowej o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia policjantów w Inowrocławiu.

REKLAMA