Gen. Christopher G. Cavoli. / Foto: PAP
Gen. Christopher G. Cavoli. / Foto: PAP
REKLAMA

W poniedziałek w belgijskim Mons, gdzie znajduje się Sojusznicze Dowództwo Operacji NATO, odbyła się uroczysta zmiana na stanowisku Głównodowodzącego Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR). Dotychczasowego dowódcę, generała amerykańskiego lotnictwa Toda Woltersa zastąpił generał US Army Christopher Cavoli.

Na całej planecie nie ma człowieka o lepszych kwalifikacjach niż gen. Cavoli, żeby objąć to stanowisko – powiedział w przemówieniu pożegnalnym Wolters, pełniący swoją funkcję od 2019 roku.

REKLAMA

Obecny podczas ceremonii sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podziękował odchodzącemu dowódcy za służbę.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Twoje bezinteresowne poświęcenie dla Sojuszu pomogło nam przejść przez trudne chwile. Powodując, że kryzys Covid nie przerodził się w kryzys bezpieczeństwa. (…) Zareagowałeś szybko i zdecydowanie na inwazję rosyjską na Ukrainę. (…) Dzięki tobie każdy natowski dowódca i żołnierz wie dokładnie, co ma robić i wie, w jaki sposób przyczynia się do naszej wolności i bezpieczeństwa. Na tym polega dowodzenie – podkreślił Stoltenberg.

Zwracając się do Cavolego, stwierdził, że przejmuje on dowodzenie w chwili, gdy nasila się na świecie „rywalizacja strategiczną, a do Europy wróciła brutalna wojna”.

Wyraził jednocześnie przekonanie, że generał US Army, mając do dyspozycji zespół Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił Europy (SHAPE), będzie skutecznie mierzył się z nadchodzącymi wyzwaniami i szansami.

Do tej pory Christopher Cavoli był dowódcą generalnym armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce.

REKLAMA