Rosjanie ostrzeliwują ukraińskie pozycje w Donbasie. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: PAP/Abaca
Rosjanie ostrzeliwują ukraińskie pozycje w Donbasie. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: PAP/Abaca
REKLAMA

Siły rosyjskie prowadzą zmasowany ostrzał Słowiańska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował we wtorek mer miasta Wadym Lach.

„Słowiańsk! Zmasowany ostrzał miasta! (…) Wszyscy mają pozostać w schronach. Dodatkowe informacje podamy później” – napisał mer w mediach społecznościowych. Ostrzelano centrum i osiedle Północne.

REKLAMA

Korespondent Radia Swoboda relacjonuje, że rosyjskie wojska ostrzelały od razu kilka osiedli, powodując liczne pożary. Zginęła co najmniej jedna osoba.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Słowiańsk jest wymieniany przez ekspertów i przedstawicieli ukraińskich władz jako miasto będące kolejnym celem rosyjskiego natarcia w Donbasie.

Najważniejsze bitwy nadchodzą

– Bitwy, które przesądzą o losie wojny na Ukrainie, dopiero się odbędą – uważają Neil Melvin z londyńskiego think tanku RUSI i Rob Lee z amerykańskiego Instytutu Badania Polityki Zagranicznej. Zdaniem Lee „strategiczna bitwa o Ukrainę będzie prawdopodobnie miała miejsce na południu” tego kraju.

W niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o wycofaniu się ukraińskich sił z atakowanego przez wojska rosyjskie Lisiczańska w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju.

Lee ocenia w rozmowie z agencją Reutera, że Ukraińcom było trudno utrzymać to miasto, ponieważ ich oddziały nie mogły skorzystać z osłony ciężkiej artylerii i lotnictwa. Jeśli jednak linia frontu w Donbasie przesunie się w pobliże Kramatorska i Słowiańska w obwodzie donieckim to ukraińskie wojska będą już w innym położeniu i będą mogły bronić się przy pomocy artylerii i lotnictwa – uważa Lee.

Melvin ocenia, że nowa taktyka Rosji polega na dalekosiężnym uporczywym ostrzale artyleryjskim, który poprzedza wysłanie wojsk, ale taka metoda walki „nie buduje dynamiki (…) a Rosjanie osiągają postępy poprzez wyniszczenie własnego personelu i zaawansowanej broni”.

Lee podkreśla, że trwająca „bitwa o Donbas nie będzie strategiczną bitwą o Ukrainę; taka bitwa będzie prawdopodobnie miała miejsce na południu”.

REKLAMA