Bałkany się nie zmieniają. 50 policjantów rannych w starciach z antybułgarskimi demonstrantami [VIDEO]

Flagi Albanii, Unii Europejskiej, Macedonii Północnej na targu w Skopje. Zdjęcie: EPA/GEORGI LICOVSKI Dostawca: PAP/EPA
Flagi Albanii, Unii Europejskiej, Macedonii Północnej na targu w Skopje. Zdjęcie: EPA/GEORGI LICOVSKI Dostawca: PAP/EPA.
REKLAMA

Co najmniej 47 policjantów zostało rannych we wtorek wieczorem 5 lipca w Skopje. Doszło tam do starć z przeciwnikami ustępstw wobec warunków Bułgarii, dotyczących przystąpienia Macedonii Północnej do UE. Zatrzymano 11 osób.

Demonstracje trwają nieprzerwanie od soboty, a hasło protestów brzmi: „Powiedzmy nie bułgaryzacji”. Podczas wtorkowych zajść część zgromadzonego tłumu zniszczyła ogrodzenie parlamentu w Skopje i rzucała kamieniami, metalowymi barierkami i koktajlami Mołotowa.

REKLAMA

Będąca członkiem UE Bułgaria może zawetować przystąpienie do Unii nowych członków. Wymaga ona od Macedonii Północnej przyznania, że oficjalny język kraju ma bułgarskie korzenie, uznania za mniejszość żyjących tam Bułgarów oraz powstrzymania „mowy nienawiści” skierowanej przeciwko Bułgarii.

Destabilizacja na Bałkanach? Prezydent ostrzega na szczycie NATO

Duża część Macedończyków uważa, że zobowiązanie się do przyjęcia tych wymogów podważyłoby ich tożsamość narodową i uznaje to za chęć „bułgaryzacji” ich kraju.

Warto dodać, że prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski i rząd popierają kompromis zaproponowany przez Francję. Według tej propozycji Macedonia musiałaby uznać w konstytucji istnienie mniejszości bułgarskiej. Francuska propozycja przewiduje również regularne przeglądy sposobów rozwiązywania sporów między dwoma krajami. Bułgaria zaakceptowała formalnie taką propozycję, która teraz musi zostać rozważona przez parlament Macedonii Płn.

Macedonia Północna od 17 lat kandyduje bezskutecznie do członkostwa w UE. Kraj otrzymał zielone światło w 2020 roku na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych, ale nie ustalono daty ich inauguracji.

Źródło: PAP

REKLAMA