W kanadyjskiej armii każdy, kto chce może mieć teraz długie włosy i chodzić w spódnicy. / Zdjęcie ilustracyjne: Pexels
W kanadyjskiej armii każdy, kto chce może mieć teraz długie włosy i chodzić w spódnicy. / Zdjęcie ilustracyjne: Pexels
REKLAMA

Zgodnie z nową ustawą kanadyjskiego ministerstwa obrony żołnierze Kanadyjskich Sił Zbrojnych (CAF) będą mogli m.in. farbować i zapuszczać włosy, mieć tatuaże także na twarzy, a możliwość zakładania spódnic jako części munduru nie będzie ograniczona do kobiet – podał kanadyjski nadawca publiczny CBC za oświadczeniem ministerstwa.

Resort przekazał, że zmiany mają na celu „wsparcie szacunku, różnorodności i inkluzywności”. Nowe zasady wejdą w życie we wrześniu.

REKLAMA

„Koniec końców, CAF mają około 50 lat i całość ich polityki dawno powinna zostać zrewidowana” – napisał resort, dodając, że wygląd CAF „nie nadążał za kanadyjskim społeczeństwem, któremu służy”.

Część nowych praw jest warunkowa. Żołnierze mogą mieć nienaturalny kolor włosów, tak długo jak nie zakłóca to operacji wojskowych, tak jak w przypadku włosów ufarbowanych na ostry kolory. Długie włosy muszą być wiązane, a zarost może być zapuszczany na jakąkolwiek długość, jednak należy o niego dbać. Dowodzący zachowają prawo do wydania rozkazu ogolenia się. Plecaki mogą być noszone na jednym ramieniu, dzięki czemu prawą ręką będzie można łatwiej salutować – wyjaśnił resort obrony.

Stroje CAF nie będą już dzielone na kategorie męskie i damskie, obie możliwości ubioru, w tym spódnice, będą dostępne dla każdego żołnierza.

„Niektórzy uznają, że to postęp, podczas gdy inni będą uważać to za bezpodstawne” – skomentował w nagraniu zamieszczonym na Twitterze generał Wayne Eyre, szef sztabu obrony Kanady (https://tinyurl.com/mtecjvyw).

Do zmiany dochodzi w czasie, gdy CAF boryka się ze znaczącym spadkiem liczby nowych rekrutów. Wojsko przekazało w tym roku, że brakuje mu około 7600 żołnierzy. Inne siły zbrojne, w tym brytyjskie i amerykańskie, także luzują zasady dotyczące wyglądu zewnętrznego wojskowych.

REKLAMA