W obliczu inflacji i kryzysu pierwsze kraje sięgają po… wymianę pieniędzy

Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
REKLAMA

Nowe banknoty wydrukowano w Sierra Leone. Ten afrykański kraj ma nadzieję na odzyskanie konkurencyjności w eksporcie i walkę z inflacją, która w 2021 r. wynosiła jednak tylko około 12%. Sierra Leone wprowadza na rynek nowe monety i banknoty, na po prostu obcięto „trzy zera”.

Banknot o nominale 10 nowych Leonów ma taką samą wartość jak poprzedni banknot 10 000 starych Leonów. To odpowiednik wartości 0,75 USD. Leony mają być w pełni wymienialne. Bank centralny uzasadniał decyzję wymiany, nie tylko inflacją, ale też rozmiarami starych pieniędzy, które się nie mieściły w portfelu.

REKLAMA

Usuwamy „zera wstydu” – komentował z kolei wprowadzenie nowych pieniędzy Morlai Bangura, dyrektor ds. polityki monetarnej z Bank of Sierra Leone. Zapewnił, że nowe, mniejsze banknoty to obniżone koszty produkcji, dystrybucji i przetwarzania waluty.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Sierra Leone to państwo położone w zachodniej Afryce, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Na północy graniczy z Gwineą, a na południowym wschodzie z Liberią. Pomimo ziemi obfitującej m.in. w złoża diamentów, Sierra Leone jest jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie.

To była kolonia brytyjska, zamieszkała przez 7,5 miliona ludzi. W latacj 1991-2002 miała tu miejsce krwawa wojna domowa. Później kraj dotknęła epidemia wirusa Ebola, a ostatnio Covid-19. Na wniosek Banku Centralnego kraju 30 czerwca 2022 r. był dniem wolnym od pracy; co miało ułatwić wymianę pieniędzy i przygotowania kraju wprowadzeni nowych transakcji.

Mieszkańcy Sierra Leone będą mogli używać starej i nowej waluty przez okres przejściowy, tylko do 30 września. Od 1 października mona będzie płacić tylko nowymi Leone. Posiadane po tym terminie banknoty można będzie jeszcze wymieniać w bankach do 15 listopada 2022 r.

REKLAMA