Niemcy chcą legalizować pobyt 130 tys. imigrantów

Flaga Niemiec. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Flaga Niemiec. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Legalizacja pobytu migrantów była obietnicą obecnie rządzącej koalicji z końca 2021 roku. Nowe przepisy mają ułatwić przejście z tzw. pobytu tolerowanego na pobyt stały i integrację imigrantów. Niemiecki rząd przyjął w środę 6 lipca projekt ustawy otwierającej możliwość uregulowania pobytu w sumie dziesiątek tysięcy ludzi.

Chodzi o osoby „zintegrowane”, których nie można z Niemiec wydalić, ale nie posiadające w tym kraju zezwolenia na pobyt stały i prawa do pracy. Projekt został zatwierdzony w środę przez Radę Ministrów pod przewodnictwem Olafa Scholza.

REKLAMA

Zostaną złagodzone zasady łączenia rodzin

Ocenia się, że projekt zalegalizuje pobyt ok. 130 tys. obcokrajowców, którzy mieszkają w Niemczech od co najmniej pięciu lat bez zezwolenia na pobyt stały. „Osoby te, które dzięki długiemu okresowi pobytu znalazły swoje środowisko życia w Niemczech, muszą mieć perspektywę prawa pobytu i szansę na spełnienie warunków do tego niezbędnych” – stwierdza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Teraz migranci będą mogli uzyskać roczne zezwolenie na pobyt, by m.in. udowodnić, że potrafią na siebie zarobić i utrzymać się finansowo. Po zakończeniu tego „okresu próbnego” będą mogli otrzymać zezwolenie na pobyt stały. Zgodnie z rządowym projektem złagodzone zostaną także zasady łączenia rodzin.

Będą ułatwienia dla osób z wykształceniem medycznym

Kolejny punkt projektu przewiduje uproszczony dostęp osób ubiegających się o azyl do integracyjnych i zawodowych kursów językowych. Będą ułatwienia np. dla osób z wykształceniem medycznym.

Organizacje „humanitarne” twierdzą jednak, że to za mało, a „zmiana paradygmatu postępowania przez koalicję nie jest jeszcze widoczna”.

REKLAMA