Przyjąłeś uchodźcę z Ukrainy? Tobie kasa już nie przysługuje. Teraz od rządu „dostanie” tylko… rząd

Uchodźcy na dworcu w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. PAP
Uchodźcy na dworcu w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. PAP
REKLAMA

Rząd wycofuje się z pomysłu płacenia po 40 zł za dobę za uchodźcę z Ukrainy, którego Polacy przyjęli pod swój dach. Nie wycofuje się jednak z finansowania miejsc organizowanych przez rząd.

O nowych wytycznych donosi „Rzeczpospolita”. Od teraz finansowane będą jedynie punkty zbiorowego zakwaterowania prowadzone w gminach pod nadzorem wojewodów.

REKLAMA

Od niedawna Polacy, którzy przyjęli w swoich domach uciekinierów z Ukrainy, nie dostają już na nich świadczenia po 40 zł. Okazuje się jednak, że likwidacja świadczenia nie dotyczy pomocy zorganizowanej przez rząd.

Z odpowiedzi MSWiA dla „Rzeczpospolitej” wynika, że punkty zbiorowego zakwaterowania prowadzone w gminach pod nadzorem wojewodów są i będą finansowane z Funduszu Pomocy nadal.

Resort wyjaśnia, że „pomoc udzielana w miejscach zbiorowego zakwaterowania organizowanych przez wojewodów lub samorządy na podstawie poleceń wojewody świadczona jest na podstawie art. 12 ustawy pomocowej i nie jest ograniczona do 120 dni”.

MSWiA dodaje, że „zadania nałożone w tym trybie są realizowane jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej i finansowane z Funduszu Pomocy”.

MSWiA nie ma zbiorczych danych o skali problemu

Dziennik ustalił, że MSWiA nie ma zbiorczych danych o skali problemu.

„Nie dysponujemy danymi, ile osób przekroczyło już okres 120 dni wypłaty świadczenia. Nadal obowiązuje art. 12 ustawy pomocowej, która upoważnia wojewodę do zapewnienia pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy” – tłumaczy resort tak, że nic nie tłumaczy.

Według danych Straży Granicznej, od 24 lutego do Polski z terytorium Ukrainy wjechały ponad 4 mln 732 tys. osób, a wyjechało – 2 mln 800 tys. Natomiast o status uchodźcy (dane na 13 lipca) wystąpiło 1 mln 228 tys. 51 obywateli Ukrainy.

REKLAMA