Południowa Europa walczy z upałami i pożarami. Tysiące ludzi zostało ewakuowanych [VIDEO]

Pożary w południowej Europie
Pożary w południowej Europie. / Foto: screen Twitter (kolaż)
REKLAMA

Władze w południowej Europie walczą w niedzielę z falą upałów i pożarami lasów na tysiącach hektarów w Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Francji, skąd tysiące ludzi zostało ewakuowanych.

W Hiszpanii helikoptery zrzucały wodę na płomienie, ponieważ palące powietrze i często górzysty teren utrudniały pracę strażakom.

REKLAMA

Krajowa agencja meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia o wysokich temperaturach na niedzielę, z prognozami 42 stopni Celsjusza w Aragonii, Nawarrze i La Rioja na północy. Zapowiedziała, że być może fala upałów zakończy się w poniedziałek, ale ostrzegła, że temperatury pozostaną „nienormalnie wysokie”.

Hiszpania doświadcza prawie tygodniowej fali upałów, ze szczytami 45,7 st. C.

W prowincji Malaga pożary szalały w nocy, niepokojąc lokalnych mieszkańców w pobliżu Mijas, miasta popularnego wśród turystów z północnej Europy. Brytyjscy emeryci William i Ellen McCurdy musieli w sobotę szybko uciec z domu. Zabrano ich do lokalnego ośrodka sportowego wraz z innymi ewakuowanymi ludźmi.

„Było bardzo szybko… Nie brałem tego zbyt poważnie. Myślałem, że mają to pod kontrolą i byłem dość zaskoczony, gdy wydawało się, że to zmierza w naszym kierunku, a potem kazano zostawić większość rzeczy i biec” – powiedział agencji Reuters 68-letni William.

„Po prostu złapaliśmy kilka niezbędnych rzeczy i pobiegliśmy, na tym etapie wszyscy na ulicy byli w ruchu” – dodała Ellen.

Mari Carmen Molina, lokalna radna w Alhaurin, jednym z ewakuowanych miast, powiedziała, że obawia się, że domy mieszkańców mogą zostać spalone. „To straszne. To bardzo trudna sytuacja”, powiedziała.

Według władz w Portugalii, gdzie temperatury spadały w weekend, w niedzielę wystąpiły tylko dwa pożary lasów, oba na północy. Portugalskie Ministerstwo Zdrowia podało późno w sobotę, że w ciągu ostatnich siedmiu dni z powodu fali upałów zmarło 659 osób, w większości w podeszłym wieku.

Mówi się, że tygodniowy szczyt 440 zgonów miał miejsce w czwartek, kiedy temperatury przekroczyły 40 st.C w kilku regionach i 47 st.C na stacji meteorologicznej w dystrykcie Vizeu w centrum kraju.

W Grecji straż pożarna poinformowała w sobotę, że w ciągu 24 godzin wybuchło 71 pożarów. Od piątku w Rethymno na Krecie ponad 150 strażaków walczyło z płonącym lasem i ziemią uprawną. Płomienie były napędzane silnymi wiatrami. Lokalni urzędnicy straży pożarnej powiedzieli w niedzielę, że pożar został częściowo powstrzymany.

Władze w południowej Francji poinformowały w niedzielę, że nadal walczą z pożarami, które zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia domów.

Nie lepiej będzie na północy, w Wielkiej Brytanii krajowe centrum meteo wydało swoje pierwsze czerwone ostrzeżenie o „ekstremalnym upale” dla części Anglii na poniedziałek i wtorek, przewidując, że temperatury mogą osiągnąć 40 st.C, przekraczając poprzedni rekord 38,7 st.C z 2019 roku.

REKLAMA