Obowiązkowe ograniczenia konsumpcji gazu w UE? Szokujące doniesienia mediów

Obrazek ilustracyjny. / Foto: Pixabay
REKLAMA

Jak donosi Politico Komisja Europejska przygotowuje nowe uprawnienia nadzwyczajne, aby zmusić kraje Unii Europejskiej do zmniejszenia zużycia gazu, jeśli wspólnota stanie w obliczu niszczących niedoborów dostaw w nadchodzących miesiącach.

Portal przypomina, że rosyjski eksporter gazu Gazprom już odciął lub ograniczył dostawy do klientów w dwunastu krajach. Pojawiają się także obawy dotyczące tego, czy po całkowitym wstrzymaniu przesłania gazu w związku corocznymi pracami konserwacyjnymi gazociąg Nord Stream 1 zostanie on ponownie uruchomiony.

REKLAMA

Dostawy zagrożone?

Gazprom w piśmie, do którego dotarła w poniedziałek agencja Reutera, poinformował, że „nie może zagwarantować” dalszych dostaw gazu rurociągiem Nord Stream 1 klientom w Europie z powodu „nadzwyczajnych” okoliczności.

Gazprom powołuje się w swoim piśmie na tzw. klauzulę siły wyższej, która w umowach biznesowych pozwala na zwolnienie strony ze zobowiązań kontraktu z uwagi na nadzwyczajne zdarzenia. Jak ustaliła agencja Reutera, pismo dotyczy dostaw gazu przez rurociąg Nord Stream 1, który jest głównym źródłem dostaw z Rosji do Niemiec.

Od poniedziałku 11 lipca, ze względu na coroczne prace konserwacyjne, przesyłanie gazu przez NS1 zostało całkowicie wstrzymane. Planowe zakończenie prac ma nastąpić w czwartek, jednak Niemcy i inni odbiorcy w Europie obawiają się, że Moskwa może nie powrócić do przesyłania gazu w odwecie za nałożone sankcje.

Plan Komisji Europejskiej

Tymczasem portal Politico donosi o planie Komisji Europejskiej, zgodnie z którym Komisja mogłaby wymagać wiążących cięć w zużyciu gazu w przypadku sytuacji kryzysowej, takiej jak odcięcie rosyjskiego gazu.

Co więcej plan Komisji dotyczący obowiązkowego ograniczenia konsumpcji obejmuje mechanizm prawny, który pozwoliłby państwom decydować o przyjęciu środków kwalifikowaną większością głosów. Pozwoliłoby to skutecznie ominąć Parlament Europejski i pozbawiłoby każdy pojedynczy kraj możliwości zawetowania planów.

Jeśli przepisy zostaną zatwierdzone, pozwolą Komisji na uruchomienie obowiązkowego ograniczenia zużycia samodzielnie lub na wniosek co najmniej dwóch państw.

Jak podaje portal, powołując się na trzech dyplomatów, celem jest uzyskanie zatwierdzenia planu na poziomie krajowym na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii 26 lipca. Debata jednak ciągle trwa i plany pozostają do sfinalizowania.

Dyskusje koncentrują na wymogu, aby kraje zmniejszyły zużycie gazu o określoną ilość od jesieni do wiosny. Według dwóch dyplomatów, mówi się o redukcji między 5 a 20 procent, przy czym oczekuje się ostatecznego porozumienia między 10 a 15 procent, czytamy.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady

Na stronie consilium.europa.eu, możemy przeczytać, że podczas nadzwyczajnego posiedzenia rady „ministrowie energii przeprowadzą wymianę poglądów na temat bezpieczeństwa dostaw energii w UE i dalszych środków, które należą podjąć przed następną zimą”.

„Bezpieczeństwo dostaw energii w Unii Europejskiej jest zagrożone dalszym pogorszeniem w następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

W tym kontekście Komisja przewiduje, że 20 lipca przedstawi pakiet środków w perspektywie przyszłej zimy. Oczekuje się, że pakiet ten będzie obejmował m.in. środki dotyczące gotowości, koordynacji i solidarności”, czytamy.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia rady ministrowie mają omówić środki zaproponowane przez Komisję oraz poinformować się wzajemnie o obecnej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa dostaw energii w swoich państwach.

REKLAMA