WHO o covidzie. Wiadomo, co się szykuje

Koronamutant/Fot. Pixabay
Koronamutant/Fot. Pixabay
REKLAMA

Europa znów zaczyna więcej testować pod kątem covida, co przekłada się na większą liczbę pozytywnych wyników. WHO alarmuje więc, że na naszym kontynencie raczkuje kolejna fala, a Europa odpowiada obecnie za niemal połowę zakażeń na świecie.

Według Hansa Kluge, dyrektora regionalnego WHO na Europę, w naszym regionie w ostatnim tygodniu odnotowano prawie 3 mln pozytywnych wyników testów na covida, co stanowi niemal połowę wszystkich nowych zakażeń na świecie.

REKLAMA

Co więcej, Kluge donosi, że liczba hospitalizacji w tym samym czasie wzrosła dwukrotnie.

Europejski dyrektor WHO przedstawia więc taktykę i narrację, jaka będzie obowiązywała w najbliższych tygodniach. To oczywiście masowe szczepienia oraz powrót niektórych obostrzeń.

Kraje Europy powinny przyspieszyć przyjmowanie szczepionek przeciwko Covid-19 przez obywateli i ponownie wprowadzić środki zapobiegawcze, takie jak noszenie maseczek, aby uniknąć poważniejszych ograniczeń w związku z kolejną falą wirusa wraz z nadejściem jesieni – nadaje przedstawiciel WHO.

Obserwujemy wzrost przypadków w społeczeństwie, które funkcjonuje prawie tak samo jak wcześniej – ubolewa Kluge.

Mówił także o potrzebie wprowadzenia tzw. stabilizatorów pandemicznych. Oznacza to m.in. przyjmowanie drugiej dawki przypominającej przed przyjęciem nowych, nastawionych na konkretny wariant szczepionek, które mają być dostępne na jesieni, jak i promocję noszenia maseczek i wietrzenia pomieszczeń.

Błaganie ludzi, by nie szli do pracy

Nie tylko Europa zaczyna powoli znów wariować na punkcie covida. W Australii, która zalicza się do ścisłej światowej czołówki pod względem zamordystycznego podejścia do walki z wirusem, telewizyjni eksperci nagabują, by ludzie ze względu na covida nie chodzili do pracy.

Musimy to spowolnić i błagać ludzi, by nie szli do pracy, jeżeli nie muszą – dr Norman Swan. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Czwarta dawka w Polsce

Tymczasem w Polsce trwają dysputy na temat przyjmowania czwartej dawki dwudawkowej szczepionki przeciwko covidowi. Kolejny booster podawany jest na razie osobom powyżej 80. roku życia, ale Niedzielski i spółka chcą tę grupę znacznie rozszerzyć.

W tej chwili prowadzimy konsultacje z Rada ds. COVID-19, która ma jutro posiedzenie i też Zespół ds. Wakcynacji przy Ministrze Zdrowia wyda w tym tygodniu opinię. Tutaj chciałem zadeklarować, że w czwartek najprawdopodobniej ogłosimy decyzję, oczywiście o ile wszystkie te opinie będą pozytywne – przekazał ostatnio szef resortu zdrowia.

W tym tygodniu zbierze się Rada ds. Covid-19 i Rada ds. szczepień. Temat: IV dawka

 

REKLAMA