Dr Sutkowski zapowiada 10 tys. zakażeń dziennie. „Pacjent po trzech latach pandemii nie zawsze zachowuje się odpowiedzialnie”

Dr Michał Sutkowski/Fot. screen TVP
Dr Michał Sutkowski/Fot. screen TVP
REKLAMA

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i jeden z pandemicznych ekspertów, dr Michał Sutkowski, ubolewał nad brakiem masowego testowania. Zapowiadał też 10 tys. zakażeń dziennie na przełomie sierpnia i września.

– Powinniśmy się zaszczepić czwartą dawką szczepionki na koronawirusa, a w szczególności powinny zrobić to te osoby, które są najbardziej wrażliwe na COVID-19, i stosować zasadę DDM – dystans, dezynfekcja, maseczki – stwierdził w piątek na antenie Polskiego Radia 24 dr Sutkowski.

REKLAMA

Podkreślał też, że „koronawirus trochę zmienia swoje oblicze, choć główne objawy są wciąż bardzo podobne”. – Tutaj na szczęście koronawirus mniej dotyka płuca, a bardziej górne drogi oddechowe – wskazał, odnosząc się do nowych wersji koronawirusa.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

– Omikron jest bardziej zakaźny niż poprzednie wersje wirusa. Jedna osoba zaraża 25-26 osób. Omikron jest za to mniej groźny. Daje bóle głowy, bóle zatok, temperatura podczas przechodzenia choroby jest wysoka, ale krócej trwa – zaznaczył.

Zdaniem pandemicznego eksperta, niezbędne jest więc testowanie, ponieważ niełatwo odróżnić omikron od innych infekcji.

Dr Sutkowski zapowiedział też, że „na przełomie sierpnia i września będzie 10 tys. zakażeń”. Jak dodał, „powinniśmy się zaszczepić, szczególnie te osoby, które są najbardziej wrażliwe na koronawirusa, i stosować DDM”.

– Bardzo często jest tak, że pacjenci się nie testują i nie wiemy, ile tego omikronu jest niewykrytego. Pacjent po trzech latach pandemii nie zawsze zachowuje się odpowiedzialnie – grzmiał Sutkowski.

– Apelujemy o rozwagę i kiedy mamy podejrzenia, że mamy covid, to przychodźmy do lekarza i testujmy się – dodał.

Prof. Gut znowu nadaje. „Takich wirusów będzie jeszcze tysiąc”

REKLAMA