Kolejna mogiła polskich żołnierzy na Białorusi zrównana z ziemią. „Wandale w pagonach z grodzieńskiego KGB” [FOTO]

Wieś Stryjówka w obwodzie grodzieńskim, w rejonie grodzieńskim, w sielsowiecie Jeziory na Białorusi / Foto: Vit Koz, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
Wieś Stryjówka w obwodzie grodzieńskim, w rejonie grodzieńskim, w sielsowiecie Jeziory na Białorusi / Foto: Vit Koz, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
REKLAMA

Portal Związku Polaków na Białorusi poinformował o zniszczeniu kolejnego pomnika pamięci polskich żołnierzy. Z doniesień portalu glosznadniemna.pl wynika, że chodzi o monument znajdujący się we wsi Stryjówka w okolicach Grodna. Upamiętniał on żołnierzy Armii Krajowej.

20 września 1943 roku żołnierze VII Uderzeniowego Batalionu Kadrowego Armii Krajowej pod wodzą Zbigniewa Czarnockiego „Czarnego” stoczyli bój z niemiecką żandarmerią pod Stryjówką. Poległo 32 Polaków.

REKLAMA

W 1992 roku, dzięki staraniom Światowego Związku Żołnierzy AK oraz przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na mogile poległych postawiono pomnik. Na wmurowanej tablicy widniały nazwiska większości ze zmarłych w tym miejscu żołnierzy AK.

Teraz monument został zdewastowany. „Fakt zbiorowego pochówku nie zatrzymał wandali w pagonach z grodzieńskiego KGB, którzy kazali Aleksandrowi Szyszko, przewodniczącemu kołchozu «Jeziory», na którego terenie znajduje się zbiorowy grób żołnierski, zniszczyć upamiętnienie tak, żeby nie pozostało po nim śladu” – donosi portal Związku Polaków na Białorusi.

Jeszcze w czwartek redakcję portalu glosznadniemna.pl o zamiarach zniszczenia pomnika informować miał mieszkaniec wsi Jeziory. Źródło, na które powołuje się strona, zapewniało, że „z uwagi na to, że nikt z miejscowych nie odważy się na taki akt świętokradztwa, jak zakłócanie spokoju spoczywających pod pomnikiem żołnierzy, do zburzenia upamiętnienia zaangażowali prawdopodobnie robotników ze Szczuczyna”.

Mogiłą opiekowało się Stowarzyszeni Żołnierzy AK przy Związku Polaków na Białorusi oraz Polacy z Jezior.

Na miejscu, gdzie zdewastowano pomnik, pojawił się konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Raczkowski.

RMF24 przypomina, że nie jest to pierwszy przypadek zniszczenia pomnika pamięci Armii Krajowej na Grodzieńszczyźnie w ostatnim czasie.

Na początku lipca zrównana z ziemią została w Mikuliszkach kwatera żołnierzy AK poległych w 1944 roku. Żaden z 22 krzyży nie przetrwał. Wówczas do polskiego MSZ wezwano chargé d’affaires Białorusi. Dyplomata usłyszał ostry protest w związku ze zniszczeniami polskiego cmentarza.

Do podobnej sytuacji doszło także 8 lipca we wsi Kaczycze. Tam zniszczono miejsce pochówku 89 żołnierzy AK poległych w bitwie pod Rowinami w styczniu 1945 roku. Polacy stoczyli bój z wojskami wewnętrznymi NKWD.

REKLAMA