Wolnościowcy.
Dobromir Sośnierz i Tomasz Grabarczyk. / Fot. screen/Wolnościowcy
REKLAMA

Dobromir Sośnierz i Tomasz Grabarczyk odnieśli się do wywiadu, jakiego udzieliła minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Politycy Wolnościowców, partii wchodzącej w skład Konfederacji, oceniają, że mamy do czynienia z „wyparciem rzeczywistości”, a jeśli PiS nie zawróci z obranej drogi fiskalnej, to czeka nas katastrofa.

W wywiadzie udzielonym „Business Insider Polska” minister Rzeczkowska stwierdziła, że czynniki krajowe odpowiadają za ok. 30 proc. inflacji.

REKLAMA

To stwierdzenie bardzo mocno naginające rzeczywistość. Należałoby to odwrócić. Czynniki międzynarodowe mogą odpowiadać za 30 proc. wzrostu cen. Propaganda rządu w tym zakresie to po prostu kłamstwo. To zrzucanie z siebie odpowiedzialności za wieloletnią szkodliwą politykę finansową – komentował słowa Rzeczkowskiej Grabarczyk.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Dodruk pieniądza, rozdawnictwo, podwyższanie podatków po to, by doprowadzać do coraz większych transferów socjalnych doprowadziło do sytuacji, w której obecnie jesteśmy. Wpływ wojny na Ukrainie oczywiście ma znaczenie, natomiast mówienie o „putinflacji” to czysta propaganda – mówił Grabarczyk.

Wolnościowcy wyśmiewają argumenty Rzeczkowskiej

Odniósł się do kolejnego ze stwierdzeń Rzeczkowskiej. – Oczywiście odczyt inflacyjny z ostatniego miesiąca jest niepokojący, ale kraje Unii Europejskiej mierzą się również z tym wyzwaniem – mówiła minister finansów.

To są argumenty w stylu Jasia z podstawówki, który wraca do domu i mówi mamie, że dostał jedynkę, ale za to Staś też dostał jedynkę. W okresie pandemii większość krajów stosowała te same rozwiązania, które doprowadziły do obecnej sytuacji – dodruk pieniądza, zerowe stopy procentowe, polityka lockdownów. To nie usprawiedliwia jednak rządu PiS – kontynuował polityk Wolnościowców.

Polityka socjalna będzie kontynuowana

Grabarczyk przypomniał, że w maju minister Rzeczkowska stwierdziła, że finanse publiczne mogą nie udźwignąć kolejnych transferów socjalnych. Tymczasem we wspomnianym wywiadzie zapowiedziała, że jeśli będzie trzeba, to na kolejne transfery socjalne znajdzie pieniądze.

Nie, szanowna pani minister, tak nie trzeba i tak nie można dalej robić. Nie możemy kontynuować tego typu polityki. Takie wypowiedzi ze strony minister finansów są wypowiedziami skandalicznymi i powinny dać nam wszystkim do zrozumienia, że PiS nie zejdzie z drogi, którą obrał i będzie pchał nas ku przepaści – nie ma wątpliwości Grabarczyk.

Sośnierz: My mówimy, że czekają nas krew, pot i łzy, ale na końcu czeka nas sukces

Dobromir Sośnierz z kolei ocenił, że mamy do czynienia z „wyparciem rzeczywistości”.

Widać, że politycy myślą tylko o kolejnych wyborach i brną w politykę, która doprowadziła nas do tego, co mamy. Nie, proszę pani, nie ma pieniędzy, to trzeba oszczędzać. Musimy zająć się cięciami w budżecie. Trzeba przejrzeć wszystkie wydatki pod kątem znaczącej ich redukcji. Nie możemy wypierać rzeczywistości, bo to wpycha nas w spiralę inflacyjną – mówił Sośnierz.

Ten rząd jest całkowicie nieodpowiedzialny, ci ludzie powariowali. Tak jak każdy rozumie, na przykładzie własnego domowego budżetu, że nie można wydawać więcej, niż się zarabia, tak i politycy muszą to w końcu zrozumieć – kontynuował.

Najlepsze lata już były. Najlepsze lata przejedliśmy, przepiliśmy, teraz budzimy się z pustymi kieszeniami, ze słabą armią (…) Ci, którzy mówią, że da się z tego wyjść bezboleśnie, kłamią. My, jako Konfederacja, Wolnościowcy mówimy, że czekają nas krew, pot i łzy, ale na końcu czeka nas sukces. W przypadku tej drogi, którą obiera PiS, na końcu czeka nas katastrofa – podsumował Sośnierz.

REKLAMA