Nie dadzą pograć człowiekowi. Kolejne ograniczenia Brukseli

Bruksela wprowadziła hazardowe obostrzenia. / Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

W Belgii wprowadzony zostanie tygodniowy limit wydatków w wysokości 200 euro na gry hazardowe online, aby ograniczyć stale rosnące w kraju zjawisko uzależnienia od zakładów – poinformował „Brussels Times”.

Zgodnie z decyzją belgijskich władz, prawie wszystkie formy reklamy hazardu zostaną zakazane do końca 2022 roku. Minister sprawiedliwości Vincent Van Quickenborne zapowiedział też wprowadzenie limitów kwot, jaką można wykorzystać miesięcznie.

REKLAMA

W ramach nowego środka, który będzie obowiązkowy we wszystkich grach losowych online od 20 października, na hazard będzie można wykorzystać maksymalnie 200 euro tygodniowo.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

W Belgii coraz więcej osób jest uzależnionych od hazardu. Badania wskazują, że 100-180 tys. aktywnych graczy cierpi na „zaburzenia” związane z uzależnieniem od hazardu, a 40-50 tys. jest poważnie uzależnionych.

„Plądrowanie całego konta bankowego lub konta członków rodziny, góry długów, których nie można spłacić w ciągu życia, zaniedbanie zdrowia, izolacja społeczna i 15-krotnie zwiększone ryzyko samobójstwa to tylko niektóre przykłady katastrofalnych konsekwencji” hazardu – informują belgijskie władze w komunikacie prasowym.

Poprzedni rząd wprowadził tygodniowy limit gry w wysokości 500 euro na gracza w 2019 roku na wszystkich platformach i kontach hazardowych. W praktyce okazało się to trudne do monitorowania, limit nie został wdrożony skutecznie i nie zmniejszył liczby nałogowych graczy.

Władze mają nadzieję, że tygodniowy limit w wysokości 200 euro na każde konto bankowe będzie łatwiejszy do monitorowania i egzekwowania. Nowa ustawa ma dać bankowi centralnemu i operatorom gier czas na wprowadzenie niezbędnych dostosowań technicznych dla wdrożenia tego środka zapobiegawczego.

(PAP)

REKLAMA