SZPRYCA GROZY. 30 uczniów zaszczepionych jedną strzykawką

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Przedstawiciel indyjskiej służby zdrowia zaszczepił 30 uczniów przeciw Covid-19 przy pomocy jednej strzykawki w szkole w stanie Madhja Pradeś w środkowych Indiach – podała w czwartek BBC. O sprawie stało się głośno po interwencji rodziców dzieci i władz. Mężczyzna przekazał mediom, że dysponował jedną strzykawką i tylko wykonywał polecenia władz.

Rodzice, którzy towarzyszyli szczepionym dzieciom, zauważyli problem i zgłosili go dyrekcji szkoły, a ta – władze stanowe, które oceniły, że doszło do zaniedbania ze strony Raia. Wszczęto również dochodzenie przeciwko urzędnikowi odpowiedzialnemu za dostarczenie wyposażenia potrzebnego do przeprowadzenia akcji szczepień. Opozycja zażądała dymisji stanowego ministra zdrowia w związku z incydentem.

REKLAMA

Strzykawki jednorazowe są w szerokim użyciu w Indiach, co pomaga uniknąć zakażenia wirusami wywołującymi śmiertelne choroby, takimi jak HIV. W przeszłości w kraju dochodziło jednak wielokrotnie do sytuacji, w których jedna strzykawka była używana ponownie w szpitalach z powodu braków w wyposażeniu – przekazuje BBC.

Indie są drugim po Chinach krajem, który przekroczył granicę 2 mld podanych szczepionek przeciw Covid-19. W lipcu rząd ogłosił 75-dniowy bezpłatny program podawania dawek przypominających dla wszystkich dorosłych z okazji 75. rocznicy niepodległości Indii.

Według danych indyjskiego ministerstwa zdrowia 98 proc. dorosłych w kraju otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19, a 90 proc. zostało w pełni zaszczepionych.

Miliony dawek szprycy muszą zostać zniszczone. „Nawet biedniejsze kraje nie są już zainteresowane szczepionkami”

REKLAMA