Kryzys na rynku paliw sprzyja gigantom. Shell z rekordowym zyskiem

Tankowanie paliwa. Fot. ilustracyjne. Foto: Wikimedia
REKLAMA

Ostatni kwartał przyniósł rekordowe zyski koncernowi Shell – amerykańskiemu gigantowi paliwowemu. To już drugi rekordowy kwartał z rzędu. Okres ten pokrywa się także z kryzysem na rynku paliw i ogromnym wzrostem cen.

Mogłoby się wydawać, że kryzys na rynku paliw uderzy w koncerny paliwowe. Okazuje się jednak, że ostatni okres okazał się okresem wielkiej hossy dla amerykańskiego giganta – Shell.

REKLAMA

Przez wysokie ceny, które stymuluje m.in. wojna na Ukrainie, skorygowane zyski koncernu za drugi kwartał wyniosły 11,5 miliarda dolarów.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Pobito tym samym poprzedni rekord, który osiągnięto w poprzednim kwartale. Wyniósł on wówczas 9,1 miliarda dolarów.

Firma skorzystała na tym, że jest głównym dostawcą skroplonego gazu ziemnego, na który w Europie istnieje obecnie duże zapotrzebowanie.

Dzięki wysokim zyskom koncern zamierza rozpocząć kampanię wykupywania akcji. Z obecnych oszczędności wygospodaruje na ten cel dodatkowe 6 mld dolarów.

Obecnie gigant paliwowy inwestuje w nowe pole gazowe o nazwie Kawka na wodach brytyjskich i pływający terminal skroplonego gazu ziemnego w Królestwie Niderlandów.

Wcześnie Shell przeznaczył już na zakup akcji 8,5 miliarda dolarów. Firma zapowiedziała, że utrzyma stałą dywidendę na poziomie 25 centów za akcję.

REKLAMA