Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Holandia rozpoczyna kolejną rundę covidowych szczepień. Czwarta dawka dwudawkowego preparatu będzie podawana wszystkim od 12. roku życia. Może to sugerować, że na podobny krok niedługo zdecyduje się Polska. Aktualnie drugiego boostera nad Wisłą przyjmują osoby po 60. roku życia.

Kolejna runda szczepień przeciwko covidowi w Holandii ruszy od września. Uroczyście zapowiedział to minister zdrowia Ernst Kuipers.

REKLAMA

Dla kogo czwarta dawka?

Preparat będzie mógł otrzymać każdy chętny mieszkaniec Holandii, który skończył 12 lat. Na razie nie poinformowano, czy – wzorem poprzednich dawek i poprzednich fal – zaszczepieni kolejnym boosterem będą uprzywilejowani w codziennym życiu, a niezaszczepionych będą czekać dodatkowe restrykcje, obostrzenia, nakazy i zakazy.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Z informacji, jaką przekazał holenderski minister zdrowia wynika, że na początku zaszczepieni zostaną pracownicy służby zdrowia mający kontakt z pacjentami, a także osoby o podwyższonym ryzyku medycznym. Następnie preparat będą mogli przyjąć wszyscy chętni powyżej 12. roku życia.

„Musimy przygotować się na jesienną falę zachorowań, dlatego przyjęcie kolejnej dawki środka przeciwko wirusowi jest niezbędne” – napisał w liście do parlamentarzystów Kuipers i podkreślił, że wzrost liczby infekcji może wywierać presję na opiekę zdrowotną, dlatego bazując na rekomendacji zespołu ds. zarządzania epidemią (OMT) rząd przystępuje do kolejnej rundy szczepień.

Czwarta dawka w Polsce. Czy pójdziemy drogą Holandii?

Ministerstwo zdrowia planuje użycie zaktualizowanej szczepionki, która lepiej chroni przed nowymi wariantami koronawirusa. Minister zaznaczył jednak, że musi być ona wcześniej zarejestrowana przez Europejską Agencję Leków (EMA).

W Polsce niedawno także zaczęto podawać czwartą dawkę covidowej szczepionki, ale na razie dla osób powyżej 60. roku życia. Przykład holenderski pokazuje, że czwarta dawka dla wszystkich w Polsce jest raczej kwestią czasu.

Niedzielski: Od piątku czwarta dawka. Wyślemy SMSy do 5 mln osób

 

REKLAMA