Republikanie i Demokraci zakładają nowa partię polityczną. Chcą zerwać z duopolem

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Grupa Republikanów i Demokratów zakłada nową partię w USA, pod nazwą Forward (Naprzód). Ugrupowanie chce przyciągnąć centrowy, umiarkowany elektorat, rozczarowany głębokimi podziałami na amerykańskiej scenie politycznej.

Republikańscy politycy David Jolly i Christine Todd Whitman oraz Demokrata Andrew Yang mają zamiar połączyć siły swoich sztabów i organizacji politycznych, aby utworzyć centrową partię.

REKLAMA

62 proc. Amerykanów chce obecnie trzeciej partii i jest to rekordowa liczba – powiedział Yang w wywiadzie dla CNN, argumentując ten polityczny ruch.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Plany amerykańskiej partii Naprzód

Partia Naprzód rozpocznie jesienią objazd kraju, aby budować poparcie wśród wyborców, które pozwoli jej na rejestrowanie się w kolejnych stanach, a latem 2023 roku ma zamiar zorganizować konwencję, by móc wystawić kandydatów w wyborach 2024 roku.

Polityczny ekstremizm rozrywa nasz kraj, a dwie główne partie nie zdołały poradzić sobie z tym kryzysem” – napisali Jolly i Todd Whitman w artykule zamieszczonym na łamach „Washington post”.

Partie te zabiegają o poparcie skrajnych frakcji elektoratu i w rezultacie „większość Amerykanów ma wrażenie, że nie ma swojej politycznej reprezentacji” – ocenili Jolly i Todd Whitman.

„Umiarkowane rozwiązania”

Na razie nie ma informacji o zarysach programu nowego ugrupowania, ale jego założyciele oznajmili, że zamierzają szukać „umiarkowanych rozwiązań” dla takich kwestii jak prawo do posiadania broni, aborcja czy ocieplenie klimatu.

Yang ubiegał się o nominację prezydencką Partii Demokratycznej na wybory w 2020 roku, Jolly to były republikański kongresmen, a Todd Whitman była republikańską gubernator stanu New Jersey w latach 1994-2001.

Biden wpadł do matrixa. Znów ma pozytywny wynik testu

REKLAMA