
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przeanalizował sytuację sytuacje na rynku paliw w Polsce. Z raportu wynika, że są cztery przyczyny, które sprawiają, że paliwo w Polsce jest tak drogie.
UOKiK wykonał analizę sytuacji na rynku, by odpowiedzieć na pytanie, dlaczego paliwo w Polsce jest tak drogie. Można powiedzieć, że mamy czterech głównych winowajców odpowiedzialnych za obecną sytuację.
Dlaczego paliwo jest tak drogie? Zielona i covidowa polityka UE
Pierwszą przyczyną obecnych cen paliw, jest spadek mocy przerobowych rafinerii działających w Europie. Wynika on z zamknięcia części rafinerii. Sądwie główne przyczyny zamknięć. Pierwsza z nich, to zielona ideologia w Europie, która sprawia, że branża paliwowa nie patrzy z optymizmem w przyszłość (obawy m.in. przed przerzucaniem się klientów na samochody elektryczne).
Winę za spadek ponosi również covidowa polityka państw UE. W erze lockdownów zapotrzebowanie na paliwo było mniejsze. Te dwa czynnik razem wpłynęły na pesymistyczne przewidywania branży i zamykanie rafinerii.
Dlaczego paliwo w Polsce jest tak drogie? Inflacja, słaby kurs złotego
Cenę ropy naftowej wycenia się w dolarach amerykańskich. Gdy złotówka słabnie w stosunku do dolara, a inflacja sprawia, że polska waluta jest słabsza, to automatycznie przekłada się to na wzrost cen paliw. Inflacja w Polsce wywołana jest m.in. programami socjalnym pisowskiego rządu, lockdownami, które wprowadzał rząd i sytuacją na Ukrainie.
Dlaczego paliwo jest tak drogie? Działania Chin i sankcje na Rosję
Kolejne dwie przyczyny to znaczne ograniczenie eksportu paliw przez Chiny w 2022 r. oraz sankcje, które Zachód nakłada na Federację Rosyjską w związku z wojną na Ukrainie. Jak widać wolnościowcy mieli rację od samego początku i sankcje działają negatywnie na obie strony.
Ile kosztuje paliwo w Polsce?
Aktualne średnie ceny paliw na stacjach w Polsce prezentują się następująco: Benzyna 95 – 7,14 zł, 98 – 7,55 zł, Diesel ON – 7,44, ON+ – 7,66, Gaz LPG – 3,27.
Rusza PROCES SĄDOWY! Konfederacja: „Idziemy po WAS. Nie rzucaliśmy słów na wiatr”