Dr Anthony Fauci. / foto: Wikimedia, autor: NIAID
Dr Anthony Fauci. / foto: Wikimedia, autor: NIAID
REKLAMA

Ludzie, którzy nie wzięli dwóch szczepionek i dawek przypominających przeciwko koronawirusowi nabawią się kłopotów – straszy publicznie główny doradca medyczny prezydenta Joe Bidena dr Anthony Fauci.

Jeśli nie jesteś na bieżąco ze szczepionkami lub dawkami przypominającymi, weź je teraz lub przygotuj się na surową zimę – powiedział Fauci telewizji CNBS.

REKLAMA

Nie doprecyzował, co ma na myśli, ale można się spodziewać restrykcji wyłącznie dla niezaszczepionych, czyli powrót segregacji sanitarnej.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Według Fauciego odsetek osób zaszczepionych i tych, którzy zdecydowali się też na dawki przypominające jest w USA niezadowalający.

Szczepienia w USA. Ponad 70 proc. uznaje się za niezaszczepionych, bo nie zgłosili się po boostera

Jak szacuje Kaiser Family Foundation, na 21 lipca prawie 228 milionów, czyli około 70 proc. Amerykanów, było nieszczepionych, nie otrzymało dwóch szczepionek lub pierwszej dawki przypominającej.

Zgodnie z danymi Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), tylko 48,4 proc. osób w wieku od pięciu lat i starszych pobrało pierwszą dawkę przypominającą, a drugą jedynie 30,9 proc. dorosłych w wieku 50 lat i więcej, którzy się do tego kwalifikują.

Kiedyś obowiązywała narracja, że po szczepieniu się nie zachoruje. Dziś Fauci przyznaje, że szczepionki nie są tak skuteczne, jak oczekiwano, ale i tak radzi się szczepić. Obecna narracja jest taka, że po przyjęciu preparatu znacznie spada ryzyko covidowej hospitalizacji lub śmierci.

Dominujący obecnie w kraju szczep covida może częściowo unikać przeciwciał ochronnych wywołanych przez szczepionki. Ale to nie jest powód, aby unikać szczepionek. Pewna ochrona przed infekcją jest lepsza niż jej brak, a szczepionki wciąż są wyjątkowo skuteczne w zapobieganiu ciężkim chorobom, hospitalizacji i śmierci – twierdzi dr Fauci.

Dr Fauci usłyszał niewygodne pandemiczne pytania. Dr Basiukiewicz: podobne trzeba zadać Niedzielskiemu

REKLAMA