Biały Dom Fot. Wikipedia
REKLAMA

Ambasador ChRL Qin Gang został wezwany do Białego Domu w proteście przeciwko prowokacyjnym działaniom Chin – oznajmił w piątek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Według władz USA ćwiczenia wojsk ChRL wokół Tajwanu podważają pokój i stabilność w regionie.

„Po działaniach Chin minionej nocy, wezwaliśmy ambasadora Qin Ganga do Białego Domu, by wystosować demarche w sprawie prowokacyjnych działań ChRL” – napisał Kirby w oświadczeniu wysłanym dziennikarzom. „Potępiliśmy działania zbrojne ChRL, które są nieodpowiedzialne i sprzeczne z naszym stałym celem podtrzymania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej” – dodał.

REKLAMA

W czwartek Kirby oskarżył Chiny o wykorzystywanie niedawnej wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie do sztucznego wykreowania kryzysu i „ustanowienia nowego statusu quo”. Dodał jednak, że USA na to nie pozwolą.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Wcześniej w piątek chińskie MSZ zawiesiło współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, w tym dialog wojskowy wysokiego szczebla i dialog klimatyczny, a także ogłosiło sankcje na Pelosi i członków jej najbliższej rodziny. Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe manewry wojskowe na obszarach wód i przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan w reakcji na środową wizytę Pelosi na wyspie.

Chiny zrywają wojskowe kanały z USA

REKLAMA