Erdogan dogadał się z Putinem. Pełna współpraca na wielu poziomach

Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Prezydencji Turcji i Rosji podkreślili w piątek gotowość pogłębienia współpracy między krajami „pomimo obecnych wyzwań na arenie regionalnej i globalnej” – poinformowała agencja Reutera po 4-godzinnych rozmowach Recepa Tayyipa Erdogana i Władimira Putin w Soczi nad Morzem Czarnym.

Prezydenci zgodzili się również wzmocnić dwustronną wymianę gospodarczą. Stwierdzili, że ich „konstruktywna współpraca” odegrała ważną rolę w umożliwieniu morskiego eksportu zboża blokowanego w portach na południu Ukrainy od początku inwazji Rosji przeciwko temu państwu.

REKLAMA

W wydanym wspólnie oświadczeniu Erdogan i Putin również zwrócili uwagę na konieczność „pełnej implementacji porozumienia stambulskiego, pozwalającego m.in. na nieprzerwany eksport rosyjskiego zboża, nawozów i surowców niezbędnych do ich produkcji”.

Liderzy osiągnęli także porozumienie w sprawie pokrycia przez Turcję części opłat za import rosyjskiego gazu w rublach – podał Reuters.

Prezydenci podkreślili determinację obu państw w walce przeciwko organizacjom terrorystycznym w Syrii. Przed samym spotkaniem z Putinem turecki prezydent oznajmił, że koordynacja działań obu państw „przyniesie ulgę rejonowi Bliskiego Wschodu”. Erdogan dodał, że Turcja ceni współpracę z Rosją w kwestii zwalczania terroryzmu.

REKLAMA