Izraelska artyleria podczas ćwiczeń. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: wikimedia
Izraelska artyleria podczas ćwiczeń. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: wikimedia
REKLAMA

Izraelskie wojsko ostrzeliwuje w Strefie Gazy pozycje islamistycznej organizacji Palestyński Islamski Dżihad; wprowadzono „stan sytuacji nadzwyczajnej na froncie krajowym” – poinformowały w piątek w krótkim komunikacie siły zbrojne Izraela (IDF).

Ostrzał rozpoczął się po wielu dniach rosnących napięć w Strefie Gazy, w związku z obawami o atak Islamskiego Dżihadu na Izrael z tego terytorium – podaje Associated Press.

REKLAMA

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Powołując się na świadków, AFP przekazała, że w mieście Gaza słychać było liczne wybuchy. Reuters poinformował, że są ofiary śmiertelne ostrzału.

„Naszym wrogom, w szczególności przywódcom Hamasu i Islamskiego Dżihadu, mówię wprost: 'Wasz czas jest ograniczony. Zagrożenie zostanie usunięte w taki czy inny sposób” – powiedział w piątek po południu minister obrony Izraela Benny Gantz podczas konferencji prasowej w południowym dowództwie wojskowym w Beer-Szebie.

W izraelskim ostrzale Strefy Gazy w piątek zginęły cztery osoby, w tym jeden z przywódców islamistycznej organizacji Palestyński Islamski Dżihad, a 15 zostało rannych – podał palestyński resort zdrowia.

Islamski Dżihad od wtorku zapowiadał odwet za aresztowanie w poniedziałek w Dżeninie, na północy Zachodniego Brzegu, jego przywódcy Bassama Saadiego; siły izraelskie przypuściły w piątek atak prewencyjny – podaje portal Times of Israel.

REKLAMA