Kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld dolarów

M142 HIMARS
M142 HIMARS. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: domena publiczna
REKLAMA

Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld dolarów. W jego skład ma wejść m.in. amunicja do broni dalekiego zasięgu oraz opancerzone wozy medyczne – podała w piątek agencja Reutera.

Oczekuje się, że pakiet zostanie ogłoszony w poniedziałek i zwiększy wartość dotychczasowej pomocy – 8,8 mld dol. – przekazanej przez Waszyngton Ukrainie w następstwie rozpoczętej przez Rosję 24 lutego inwazji.

REKLAMA

Urzędnicy, na których powołuje się Reuters, zaznaczają, że pakiet nie został jeszcze podpisany przez prezydenta Bidena i do momentu jego sygnowania może zmienić swą wartość i zawartość. Jeśli zostanie jednak podpisany w obecnej formie – zaznaczają źródła agencji – będzie zawierać pociski do systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS oraz systemów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu NASAMS, a także 50 opancerzonych wozów medycznych.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Nowy pakiet zostanie ufundowany dzięki mechanizmowi Presidential Drawdown Authority (PDA), zezwalającemu prezydentowi na transfer nadwyżki broni bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie dotąd 16 systemów HIMARS, a 2 lipca zobowiązały się do wysłania dwóch systemów NASAMS.

REKLAMA