Pierwszy bank w Polsce wprowadza kartę biometryczną

Zdjęcie ilustracyjne / Foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne / Foto: Pixabay
REKLAMA

Bank Pocztowy jako pierwszy w Polsce udostępnia kartę biometryczną dla klientów indywidualnych. Płatność uwierzytelniana ma być odciskiem palca, bez podawania kodu PIN – poinformował w środę Bank Pocztowy.

Bank Pocztowy poinformował w środę, że jako pierwsza instytucja w Polsce udostępnia kartę biometryczną dla klientów indywidualnych. Odbywa się to przy współpracy z organizacją kartową Mastercard i firmą Thales. Dokonanie każdej płatności zbliżeniowej wymaga odcisku palca posiadacza karty – zaznaczono.

REKLAMA

– Odcisk palca, a mówiąc precyzyjniej pozyskany wzorzec biometryczny odcisku linii papilarnych palca, jest czymś unikatowym dla każdego człowieka. Oznacza to, że wyeliminowane zostaje ryzyko dokonania transakcji zbliżeniowej przez kogoś innego niż prawowity posiadacz karty. (…) Jesteśmy pierwszym bankiem na rodzimym rynku, który wprowadza to innowacyjne rozwiązanie dla klientów indywidualnych i jednocześnie jednym z nielicznych w Europie – skomentowała dyr. departamentu bankowości cyfrowej i usług płatniczych Banku Pocztowego Sylwia Kosidło cytowana w informacji prasowej.

W grudniu ubiegłego roku Bank Pocztowy rozpoczął wydawanie kart biometrycznych dla firm, jako jedna z pierwszych instytucji w Europie. Zarząd banku podkreślił, że udostępnienie karty biometrycznej klientom indywidualnym jest kolejnym działaniem wpisującym się w strategię rozwoju rozwiązań cyfrowych Banku Pocztowego, które ma upowszechnić i zwiększyć bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych w Polsce.

W informacji banku podano, że w I edycji sprzedaży limitowanej oferowanych jest 950 sztuk kart biometrycznych. Najpierw uruchamiana jest sprzedaż dla klientów, którzy posiadają już rachunek w Banku Pocztowym.

– Karta jest dostarczana kurierem, wraz z niewielkim urządzeniem, dzięki któremu klient może na karcie zarejestrować biometryczny wzorzec odcisków dwóch swoich palców – możliwość zarejestrowania drugiego palca dodaliśmy dla wygody naszych klientów, na wypadek zajętej jednej ręki czy też płatności dokonywanej najczęściej lewą ręką, jak przy płaceniu z samochodu za autostradę czy przy zamawianiu jedzenia w drodze – przekazała naczelnik wydziału produktów płatniczych, depozytowych i inwestycyjnych banku Joanna Moskalik.

Wyjaśniła, że karty zabezpieczonej biometrycznie klient może używać zarówno zbliżeniowo jak i tradycyjnie bez podawania kodu PIN – stwierdziła Joanna Moskalik.

Zaznaczono, że niektóre transakcje będą wymagały kodu PIN np. przy stykowych wypłatach gotówki z bankomatów i wpłatach we wpłatomatach. Kartą można też będzie realizować płatności internetowe oraz dodać ją do portfeli cyfrowych udostępnianych przez Bank Pocztowy.

– Karty oraz potrzebne do rejestrowania biometrycznego wzorca odcisku palca czytniki dostarcza francuska firma Thales, która jest autorem tego produktu. (…) wzorzec biometryczny odcisku palca zapisywany będzie tylko i wyłącznie na karcie płatniczej. Dane nie będą przechowywane w czytniku, w systemach banku, ani też przesyłane do terminala POS lub bankomatu – zapewnił Bank Pocztowy.

REKLAMA