Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Opłata za miejskie ogrzewanie w Piasecznie w aglomeracji warszawskiej może wzrosnąć nawet czterokrotnie – informuje urząd gminy. Burmistrz napisał w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz senatorów. Zareagowała również Konfederacja.

„Tak drastyczny wzrost ceny paliwa gazowego spowoduje konieczność podwyżki ceny ciepła dla odbiorców do wysokości 197,39 zł/GJ, co wraz z kosztami przesyłu oznacza wzrost ceny ciepła o 376 procent” – pisze urząd.

REKLAMA

Aktualna taryfa wynosi 52,48 zł/GJ, ale najprawdopodobniej już niedługo. Wzrost cen ogrzewania zdaje się nieunikniony.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

„Taki wzrost ceny ciepła spowoduje ponad trzykrotny wzrost obciążeń dla odbiorców indywidualnych, spółdzielni mieszkaniowych oraz jednostek oświatowych i gminnych. W samej tylko Gminie Piaseczno opłaty związane z zakupem ciepła sieciowego na ogrzewanie szkół, przedszkoli, urzędów i jednostek kultury wzrosną o ponad dwa miliony złotych netto w ciągu roku” – czytamy dalej.

Miejska ciepłownia ogrzewa m.in. stare osiedla, na których mieszkają głównie seniorzy. Podwyżki będą dla nich tragedią.

„Drastyczny wzrost kosztów ogrzewania będzie ogromnym obciążeniem w szczególności dla osób uboższych, emerytów i rencistów czy rodzin wielodzietnych” – piszą urzędnicy.

Burmistrz apeluje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska

– Niestety, w dalszym ciągu nie zostało zaproponowane żadne rozwiązanie, które w podobny sposób chroniłoby przed nadmiernym wzrostem cen, zarówno lokatorów mieszkań ogrzewanych ciepłem sieciowym, jak i samorządy finansujące koszty ogrzewania z sieci placówek oświatowych i gminnych – mówi burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz, cytowany w komunikacie.

Burmistrz apeluje o podjęcie szybkich i skutecznych działań mających na celu ochronę lokatorów przed nadmiernie wysokimi cenami ciepła”.

„Problem wzrostu cen paliw dotyka wszystkich obywateli w równym stopniu. Niestety nie wszyscy mogą liczyć na jednakowe wsparcie systemowe, które choć w części pomoże w tak ciężkiej sytuacji. Dlatego, apeluję w imieniu mieszkańców o pomoc i wdrożenie rozwiązań (na wzór odbiorców gazu) chroniących odbiorców ciepła systemowego przy jednoczesnym wsparciu producentów ciepła” – napisał burmistrz w liście do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.

Wzrost opłat. Reakcja Konfederacja

„Doniesienia z Piaseczna to kolejna z „czarnej serii” informacji o rekordach cen ogrzewania (lub osiedlach pozbawionych ogrzewania). Im bliżej zimy, tym będzie gorzej” – pisze Konfederacja na swoim oficjalnym profilu na Twitterze.

„Państwo polskie rządzone przez ostatnie 15 lat przez PO-PiS zostało doprowadzone do stanu, w którym nie potrafi zapewnić swoim mieszkańcom najbardziej elementarnej usługi – ogrzewania ich mieszkań i domów” – dodają dalej konfederaci.

REKLAMA