Rosyjski paszport.
Rosyjski paszport - zdj. ilustracyjne. / Fot. Alexander Nrjwolf/Unsplash
REKLAMA

Czechy, które obecnie sprawują rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, chcą „otworzyć debatę” o całkowitym zakazie wydawania wiz Rosjanom przez wszystkie państwa członkowskie UE. Z taką inicjatywą wyszedł czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavský.

Lipavsky uważa, że taki zakaz byłby „bardzo skuteczną sankcją wobec Rosji”. Szef czeskiej dyplomacji zamierza omówić ten zakaz ze swoimi odpowiednikami podczas nieformalnego spotkania pod koniec sierpnia w Pradze.

REKLAMA

Jan Lipavský napisał na Twitterze, że Czechy były pierwszym krajem UE, który już 25 lutego zakazał wydawania wiz obywatelom Rosji. Dodał, że w okresie nasilenia rosyjskiej agresji, nie może być mowy o zwykłej turystyce dla obywateli Rosji.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Pragę w tej sprawie monitował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Rozwiązanie takie zostało już poparte przez Estonię i Finlandię. Jednak w wielu krajach zachodnich, turysta z Rosji to dochodowy interes dla ich biznesów.

Podobną drogą poszła Polska, która jest wśród nielicznych krajów, które od agresji Rosji na Ukrainę nie wydają Rosjanom wiz turystycznych. Jednak od 24 lutego do 9 sierpnia do Polski wjechało 61 tys. 514 obywateli Rosji na innych zasadach, co pokazuje złożoność problemu.

Mimo pewnych ograniczeń i np. braku bezpośrednich połączeń lotniczych, w te wakacje nie brakuje rosyjskich turystów na ulicach Paryża, ale także i Pragi. Przyjeżdżają na wizy z innych krajów strefy Schengen…

REKLAMA