Klątwa Chomeiniego. Atak na autora „Szatańskich wersetów”. Nożownik zaatakował Salmana Rushdiego w Nowym Jorku

Tuż po ataku nożownika Salman Rushdie leży na scenie sali wykładowej w Nowym Jorku. Foto: tter
Tuż po ataku nożownika Salman Rushdie leży na scenie sali wykładowej w Nowym Jorku. Foto: tter
REKLAMA

Salman Rushdie, pisarz, na którego ajatollah Chomeini wydał wyrok śmierci w latach 80., został zaatakowany przez nożownika w piątek, gdy miał wygłosić wykład w Nowym Jorku.

Reporter Associated Press był świadkiem, jak mężczyzna wbiegł na scenę w Chautauqua Institution i zaczął bić lub dźgać nożem Rushdiego. Pisarz upadł na podłogę, a mężczyzna został skrępowany.

REKLAMA

Książka Rushdiego „Szatańskie wersety” została zakazana w Iranie od 1988 roku, ponieważ wielu muzułmanów uważa ją za bluźnierczą. Rok później nieżyjący już przywódca Iranu ajatollah Chomeini wydał fatwę czyli edykt wzywający do zabicia Rushdiego.

Każdemu, kto zabije Rushdiego, zaoferowano również nagrodę w wysokości ponad 3 milionów dolarów.

Rząd Iranu już dawno zdystansował się od dekretu Chomeiniego, ale fatwa pozostaje aktualna. W 2012 r. półoficjalna irańska fundacja religijna podniosła nagrodę za Rushdiego z 2,8 miliona dolarów do 3,3 miliona dolarów.

Rushdie ignorował tę groźbę, mówiąc, że „nie ma dowodów” na to, że ludzie są zainteresowani nagrodą.

„Salman Rushdie żyje”

– Salman Rushdie żyje i w szpitalu jest mu udzielana wszelka potrzebna pomoc – przekazała w piątek gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul na konferencji prasowej.

Hochul dodała, że policja, która zatrzymała zamaskowanego napastnika, jest w trakcie zbierania danych na jego temat – przekazał serwis BBC. Zaatakowany został także moderator wydarzenia, który, według informacji władz, doznał lekkiego urazu głowy. Gubernator potępiła przemoc, podkreślając wagę „mówienia i pisania prawdy”.

Lekarka Rita Landman, która była na miejscu zdarzenia i udzieliła Rushdiemu pierwszej pomocy, powiedziała dziennikowi „New York Times”, że pisarz został dźgnięty kilka razy. Został on przetransportowany helikopterem do szpitala.

Powieść Rushdiego „Szatańskie wersety” wywołała wiele kontrowersji w środowiskach muzułmańskich, gdyż wielu muzułmanów uważa, że zawiera ona treści bluźniercze dla islamu. 14 lutego 1989 ajatollah Ruhollah Chomejni ogłosił oficjalnie fatwę (transmitowaną przez państwowe radio w Iranie) o treści: „Informuję dumnych muzułmanów na świecie, że autor książki Szatańskie wersety – która jest przeciwko islamowi, Prorokowi i Koranowi – jak i wszyscy, którzy są uwikłani w jej publikowanie i są świadomi jej zawartości, niniejszym są skazani na śmierć”.

Na skutek tego nakazu japoński tłumacz książki Hitoshi Igarashi został zamordowany 11 lipca 1991 roku, włoskiego tłumacza Ettorego Capriola kilkukrotnie pchnięto nożem, a w budynkach kilku wydawnictw podłożono bomby. 14 lutego 2006 roku irańska państwowa agencja informacyjna podała wiadomość, że fatwa jest nadal aktualna i nie będzie cofnięta.

REKLAMA