Waldemar Kraska / Foto: PAP
Waldemar Kraska. Foto: PAP
REKLAMA

Szczepionka przeciw grypie zabezpiecza nie tyle przed możliwością zakażenia, co przed hospitalizacją czy śmiercią, tak samo jak w przypadku COVID-19 – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Grzmiał, że grypa skutkuje wieloma groźnymi powikłaniami.

Wiceszef resortu zdrowia w czwartek w TVP Info pytany o szczepienia na grypę, które ruszą 1 września, zapowiedział, że usługa szczepienia będzie bezpłatna i będzie można z niej skorzystać w aptekach i w podmiotach leczniczych.

REKLAMA

– Mimo, że sezon grypowy jest trochę później, chcemy zacząć do 1 września, ponieważ zależy nam, żeby tak, jak w przypadku COVID-19, ludzie uzyskali w miarę wcześniej odporność – powiedział Kraska. Wyjaśnił, że co roku są to „nowe szczepionki, zmodyfikowane o wirus, który był w ubiegłym sezonie”.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Wiceminister twierdził, że apteki, jako miejsca szczepień, sprawdziły się w czasie mniemanej pandemii COVID-19 i wskazał na konieczność docenienia roli aptekarzy, którzy – jak stwierdził – „czasem sprowadzani są do typowego sprzedawcy”. W ocenie Kraski, „porada aptekarska powinna być zdecydowanie szersza”.

Poinformował, że bezpłatne szczepionki będą dostępne dla osób 75+, ponieważ jest to grupa największego ryzyka.

Przekazał, że obecnie zarezerwowanych jest 2 tys. szczepień, które od 1 września będą już dostępne w aptekach.

Wiceszef pandemicznego MZ wyraził nadzieję, że w tym roku większy odsetek obywateli zdecyduje się zaszczepić przeciw grypie. – Pandemia COVID-19 pokazała, że szczepienia są najlepszą bronią przeciw wirusom, w tym także przeciwko grypie – twierdził Kraska.

Ostrzegł, że grypa skutkuje wieloma groźnymi powikłaniami, w tym m.in. kardiologicznymi. – To nie jest banalny wirus, który jest z nami od zawsze. W poprzednich sezonach, co roku ponad 120 osób umierało w czasie przebiegu zakażenia wirusem grypy – grzmiał „wiceminister pandemii”.

Wyjaśnił, że „szczepionka przeciw grypie zabezpiecza nie tyle przed możliwością zakażenia, co przed hospitalizacją czy śmiercią, tak samo jak w przypadku COVID-19”.

Przed sezonem jesienno-zimowym na stronach MZ i NFZ przy współpracy z Naczelną Radą Aptekarska pojawi się wykaz podmiotów, w których będzie można się zaszczepić – zapowiedział rzecznik pandemicznego resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

REKLAMA