Im mniej zbędnych słów i gestów podczas lotniskowej kontroli, tym lepiej. / Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
W kolejce do lotniskowej kontroli. / Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

Podróżni, którzy spóźnili się na samolot ze względu na kolejki na lotnisku Schiphol w holenderskim Amsterdamie, otrzymają za to odszkodowanie – poinformowały władze portu. Dotyczy to pasażerów, którzy utracili połączenia z lotniska po 23 kwietnia br.

Porozumienie zakładające wypłatę odszkodowań, zostało zawarte między portem lotniczym oraz Stowarzyszeniem Konsumentów (Consumentenbond) w czwartek późnym wieczorem.

REKLAMA

Roszczenia zgłosiło 1,5 tys. osób

Dotyczy ono osób, które nie mogły odlecieć z lotniska w Amsterdamie ze względu na zbyt długie kolejki do odprawy oraz kontroli bezpieczeństwa.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Z informacji przekazanej mediom wynika, że na razie roszczenia zgłosiło 1,5 tys. osób, jednak strony porozumienia liczą się z tym, że ta liczba „z pewnością” wzrośnie.

Odszkodowanie obejmie m.in. dodatkowe koszty zmiany rezerwacji lotu lub koszty nowego biletu lotniczego, ale także np. koszty transportu, jeśli pasażerowie zdecydowali się na podróż samochodem lub pociągiem.

Braki kadrowe przede wszystkim

Dodatkowo z dokumentu wynika, iż zwracane będą także koszty niewykorzystanego zakwaterowania. Zainteresowani mogą składać wniosek o odszkodowanie do 1 października br. za pośrednictwem strony internetowej portu lotniczego.

Od kilku miesięcy media informują o kłopotach lotniska Schiphol, które zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego, a także jest trzecim najbardziej ruchliwym lotniskiem w Europie pod względem liczby pasażerów. Problemy są spowodowane przede wszystkim brakami kadrowymi, ale także zwiększeniem ruchu lotniczego po pandemii Covid-19.

Tragedia w Warszawie. 5-letnia dziewczynka zginęła wysiadając z tramwaju

REKLAMA