TAM trafi dodatkowy kontyngent sił USA. Ma wzmocnić wschodnią flankę NATO

Amerykańscy żołnierze - zdj. ilustracyjne.
Amerykańscy żołnierze - zdj. ilustracyjne. (Fot.: Twitter/US Army)
REKLAMA

Dodatkowy kontyngent sił USA zostanie rozmieszczony w Bułgarii, by wzmocnić wschodnią flankę NATO – poinformowała misja Stanów Zjednoczonych przy Sojuszu.

Do Bułgarii trafi część liczącej 2,4 tys. żołnierzy 101 dywizji powietrznodesantowej, która będzie rozmieszczona również w Rumunii, na Węgrzech i Słowacji. Na razie nie podano, ilu dokładnie żołnierzy przybędzie do Bułgarii. Według umów dwustronnych w kraju na zasadzie rotacji może przebywać do 2 tys. amerykańskich wojskowych.

REKLAMA

Żołnierze USA będą rozmieszczeni w krajach, w których powstały specjalne wielonarodowe grupy batalionowe. Bułgarski batalion został utworzony na początku bieżącego roku decyzją rządu. W jego skład wchodzi też 140 bułgarskich żołnierzy i 15 oficerów. W najbliższych dniach dołączy do batalionu 750 włoskich wojskowych.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

O przybyciu kolejnej amerykańskiej grupy poinformowano dzień po wizycie w Sofii dowódcy lądowych sił USA w Europie generała Darrella Williamsa, który omawiał z dowództwem bułgarskiej armii wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

REKLAMA