311. Pielgrzymka Warszawska dotarła na Jasną Górę

Jansa Góra/Fot. PAP
Jansa Góra/Fot. PAP
REKLAMA

W tym roku około 4 tys. osób przybyło w niedzielę na Jasną Górę w Częstochowie z 311. Warszawską Pielgrzymką Pieszą. Wejście tej grupy jest uznawane za ukoronowanie pielgrzymkowego szczytu przed przypadającym 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Pielgrzymka warszawska, która przybywa na Jasną Górę od roku 1711, nazywana jest paulińską, bo organizują ją i prowadzą ojcowie paulini. Pielgrzymi z Warszawy dążyli zawsze do Częstochowy mimo wielu przeszkód.

REKLAMA

W 1920 r. ze względu na sytuację na przedpolach Warszawy oraz rygory stanu oblężenia oficjalnie pielgrzymka nie odbyła się. Wierni wyruszyli również i wówczas, jednak rekolekcje w drodze były tajne i uczestniczyło w nich niewiele osób, które przemykały się ukradkiem w kierunku Jasnej Góry.

W okresie PRL kilkukrotnie podejmowano próby delegalizacji pielgrzymki. Mimo próby likwidacji pielgrzymki w 1963 r. wzięło w niej udział pięć tysięcy osób. W 2020 r. podczas pandemii koronawirusa w pieszej pielgrzymce wzięło udział kilkadziesiąt osób – głównie ojcowie paulini, a także służby medyczne i porządkowe.

To tylko jedna z wielu pielgrzymek. W niedzielę na Jasną Górę dotarła też np. „młoda” 29. Pielgrzymka Wojskowa. Trasę z Warszawy pokonało 311 żołnierzy, wśród nich dwóch generałów. „Przynosimy intencje wszystkich żołnierzy, którzy służą w Polsce i poza granicami naszej ojczyzny i wszystkie intencje ojczyźniane” – powiedział dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy ks. płk Stanisław Garbacik.

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu pielgrzymka została odwołana trzykrotnie: z powodu tragicznej powodzi w 1997 r. oraz w roku 2020 i 2021 z powodu pandemii.

Służby mundurowe reprezentują też w niedzielę na Jasnej Górze strażacy, którzy pieszą pielgrzymkę odbyli po raz 16. Druga fala pielgrzymek pieszych dotrze na Jasną Górę na 26 sierpnia.

Jak informują gospodarze jasnogórskiego sanktuarium ojcowie paulini, tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP będzie szczególnym przypomnieniem o wielkiej miłości Boga do każdego człowieka i dziękczynieniem za dar Jego Matki.

Porannej mszy dla uczestników pieszych pielgrzymek z Warszawy będzie przewodniczył i kazanie wygłosi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, o godz. 10 odbędzie się msza za ojczyznę w 102. rocznicę „cudu nad Wisłą”, a sumie pontyfikalnej o godz. 11, połączonej z poświęceniem ziół będzie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

REKLAMA