Znany polityk Odinga prowadzi w wyścigu prezydenckim

Kenijscy żołnierze. Fot. ilustracyjne. Foto: YouTube/Department of Defense
Kenijscy żołnierze. Fot. ilustracyjne. Foto: YouTube/Department of Defense
REKLAMA

Według częściowych oficjalnych już wyników wyborów prezydenckich w Kenii, wygrywa Raila Odinga, historyczna postać w kenijskiej polityce. Wyprzedza ustępującego wiceprezydenta Williama Ruto.

Oficjalne wyniki dotyczyły w sobotę 13 sierpnia około 30% lokali wyborczych. Podano, że Odinga zdobył 52,54% głosów, a jego rywal 46,76% z przeliczonych już głosów. Niezależna Komisja Wyborcza (IEBC) w Nairobi prowadzi zbieranie, liczenie i weryfikację wyników na bieżąco.

REKLAMA

Wybory odbyły się już cztery dni temu. We wtorek było uprawnionych do głosowania 22,1 mln Kenijczyków. Wybory mają wyłonić następcę Uhuru Kenyatty, który po odbyciu dwóch kadencji (od 2013 roku) nie mógł już ponownie startować. Na listach znalazło się 4 kandydatów, ale prawdziwy pojedynek rozgrywali między sobą Odingo (popierany przez opozycję i prezydenta Kenyattę) i Williamem Ruto, ustępujący wiceprezydent.

Liczenie głosów idzie jednak opornie. W piątek kilka kenijskich mediów, które starało się prowadzić wlaśne szacunki, przerwało liczenie głosów. Liczby pokazywały, że różnice nie są zbyt duże, a Kenijczycy zaczęli wietrzyć możliwość manipulacji.

Kenia jest uważana w Afryce za kraj stabilny, ale wyniki wszystkich wyborów prezydenckich od 2002 roku były tu zawsze kwestionowane. Kryzysy powyborcze pogrążały kraj w przemocy i dochodziło do rozruchów. W latach 2007-2008 w „powyborczych” starciach zginęło ponad 1100 osób. Teraz można się obawiać podobnego scenariusza.

Podczas kampanii Odinga i Ruto zobowiązali się szanować wyniki wolnych i uczciwych wyborów, zobowiązując się do wnoszenia skarg do sądu, a nie do swoich zwolenników. Według wszystkich lokalnych i zagranicznych obserwatorów wybory w 2022 r. przebiegły ogólnie bez zakłoceń, ale w Afryce wystarczy przecież iskra… Według IEBC zagłosowało około 65% z 22,1 mln uprawnionych. W 2017 frekwencja wyniosła 78%.

77-leni Raila Amollo Odinga to były premier Kenii (od 2008 do 2013 roku). Lider Pomarańczowego Ruchu Demokratycznego (ODM). Uzyskał dyplom inżyniera w dawnym NRD. Działał w lewicowych organizacjach (Kenijskim Ruchu Rewolucyjnym), ale później stał się „pragmatykiem”.

Jego rywal William Kipchirchir Samoei arap Ruto ma 56 lat. To były minister rolnictwa w latach 2008–2010, minister szkolnictwa wyższego w latach 2010–2011 i wiceprezydent Kenii od 9 kwietnia 2013. Róznic politycznych dużych nie ma. W 2007 roku Ruto ubiegał się o nominację prezydencką z ramienia Pomarańczowego Ruchu Demokratycznego (ODM). Przegrał jednak z liderem partii… Railą Odingą.

W maju 2013 roku Ruto trafił przed Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Został oskarżony o dokonanie „zbrodni przeciwko ludzkości”, ale nie przyznał się do winy. Na rozprawę stawił się osobiście. Był oskarżony został o podżeganie do wojny rodaków z plemienia Kalendżin. Zarzuty określił mianem „steku kłamstw i intryg” i poprosił także, by nie musiał uczestniczyć w dalszych rozprawach, gdyż utrudni mu to pełnienie obowiązków wiceprezydenta…

Źródło: AFP

REKLAMA