Zaśnięcie Matki Boskiej – obraz włoskiego malarza i rytownika Andrei Mantegni.
Zaśnięcie Matki Boskiej – obraz włoskiego malarza i rytownika Andrei Mantegni.
REKLAMA

15 sierpnia katolicy na całym świecie obchodzą święto Wniebowzięcia Maryi Panny. Dogmat o wniebowzięciu matki Jezusa jest stosunkowo młody.

Assumptio Beatissimae Mariae Virginis in caelum, czyli Wniebowzięcie Maryi Panny, jest jednym z dogmatów wiary katolickiej. W porównaniu z innymi dogmatami jest on jednak bardzo młody.

REKLAMA

Od kiedy Wniebowzięcie Maryi Panny jest dogmatem?

Dogmat o Wniebowzięciu Matki Bożej został ogłoszony dopiero 1 listopada 1950 roku. Papież Pius XII ogłosił go w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus („Najszczodrobliwszy Bóg”).

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

„Na chwałę Wszechmocnego Boga, który specjalną łaskawością obdarzył Dziewicę Maryję, ku czci Syna Jego, nieśmiertelnego Króla wieków oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci, dla powiększenia chwały jego Błogosławionej Matki, ku niewypowiedzianej radości całego Kościoła powagą Pana Naszego Jezusa Chrystusa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, oświadczamy i określamy jako dogmat prawdę przez Boga objawioną, że Niepokalana Bogarodzica zawsze Dziewica Maryja, po dopełnieniu życia ziemskiego z ciałem i duszą została wzięta do nieba” – czytamy w dokumencie.

Jak umarła Maryja?

W przypadku Maryi nie wiadomo, czy powinno się używać słowa „umarła”, czy też „zasnęła”. Teologowie bowiem spierają się w kwestii tego, czy Matka Boska zmarła i wtedy została wzięta do nieba, czy też nie umarła i została wzięta do nieba jako żyjąca osoba.

Relacja śmierci Maryi opisana jest w apokryfie (gr. ἀπόκρυφος – dzieło o niepewnej, podejrzanej autentyczności, nieuznawane oficjalnie przez Kościół) św. Grzegorza z Tours, który żył w VI wieku.

„Gdy wypełniwszy bieg życia ziemskiego, Najświętsza Maryja Panna miała zejść z tego świata, zebrali się w Jej domu wszyscy Apostołowie ze wszystkich krańców świata. Dowiedziawszy się o Jej niedalekim zejściu, czuwali razem z Nią. A oto Pan Jezus przyszedł z aniołami swymi i biorąc duszę Jej dał ją Michałowi Archaniołowi i odszedł. Natychmiast, lecz już po nadejściu brzasku dnia, Apostołowie wzięli ciało z łoża i umieścili je w grobie. Strzegli go czekając na przyjście Pana. I znowu stanął przy nich Pan, i rozkazał święte ciało na obłoku przenieść do raju, gdzie połączywszy się z duszą, teraz wraz z wybranymi zażywa radości dóbr wiecznych bez końca” – czytamy.

102 lata temu Polska odniosła zwycięstwo w bitwie z Rosją bolszewicką

REKLAMA