Położenie Donieckiej Republiki Ludowej
Położenie Donieckiej Republiki Ludowej. / Foto: domena publiczna
REKLAMA

Rosja prawdopodobnie jest na zaawansowanym etapie planowania referendum w tzw. Donieckiej Republice Ludowej, ale nie jest jasne, czy decyzja o jego przeprowadzeniu już zapadła – przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

„11 sierpnia 2022 roku rosyjskie media podały, że Dienis Puszylin, szef tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), powiedział, że termin referendum w sprawie przyłączenia DRL do Rosji zostanie ogłoszony po «całkowitym wyzwoleniu» DRL.

REKLAMA

Wcześniej, w czerwcu 2022 roku, dziennikarze śledczy opublikowali dowody na strategię planowania przez DRL takiego referendum i zapewnienia, że co najmniej 70 procent głosów będzie za przyłączeniem do Rosji.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Prawdopodobnie Rosja jest na zaawansowanym etapie planowania przeprowadzenia referendum, choć nie jest jasne, czy ostateczna decyzja o przeprowadzeniu głosowania została już podjęta. Kreml prawdopodobnie uzna dotychczasowe fiasko wojska w zajęciu całości obwodu donieckiego za komplikację w realizacji swoich maksymalistycznych celów na Ukrainie” – napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

REKLAMA