
Rosyjski prezydent Władimir Putin przemawiał na forum Army-2022 w podmoskiewskiej Kubince. Powitał kontrahentów, którzy „nie uginają się” i „wykazują prawdziwie męski charakter”, kooperując dalej z Moskwą.
„Przyczyniamy się do ochrony wielobiegunowego świata” – dodał Putin. Międzynarodowe Forum Wojskowo-Techniczne Armia-2022 rozpoczęły się 15 sierpnia w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym „Patriot” i potrwa do 21. Są tu Hindusi, Irańczycy, Chińczycy, Azerowie, Kazachowie, Pakistańczycy, Gwinejczycy…
Putin zapewniał, że Rosja „szczerze pielęgnuje historycznie silne, przyjazne i ufne więzy z państwami Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki i jest gotowa zaoferować sojusznikom i partnerom najnowocześniejsze rodzaje broni”.
Niczym rasowy handlarz, Putin zapewniał, że prezentowane uzbrojenie jest „cenione przez wojskowych za niezawodność, jakość i wysoką skuteczność”, a przede wszystkim „prawie wszystkie z nich były wielokrotnie sprawdzone w rzeczywistych operacjach bojowych”.
Swoje wyroby na targach prezentuje półtora tysiąca różnych przedsiębiorstw kompleksu wojskowo-przemysłowego. Biorąc pod uwagę, że ta „sprawdzona” broń jakoś obrony ukraińskiej nie przełamuje, może się okazać, że marketing Putina nie podziała.
Według raportu Instytutu Sztokholmskiego (Sipri), w latach 2017-2021 Rosja była drugim co do wielkości eksporterem broni i miała 19% udziałów w światowym rynku tego typu handlu. Konsekwencje zachodnich sankcji dotkną jednak i rosyjski przemysł zbrojeniowy (problemy logistyki i finansowania).
Na razie dyrektor Federalnej Agencji Współpracy Zbrojeniowej Dmitrij Szugajew oświadczył, że Rosja podpisała w 2022 r. nowe kontrakty na eksport broni o wartości 16 mld dolarów i ma portfel zamówień sięgający 57 mld.
A new Sprut-SDM1 variant was spotted being hauled to Kubinka in preparation for the "Army-2022" expo. The vehicle has received additional armour protection on the hull and turret. Additionally, some type of APS is present. #tanks pic.twitter.com/vACNzfbMgd
— Cate (@CRIB_Cate) August 12, 2022