Mają rozmach. Dworczyk zapowiedział w Kijowie kolejne pieniądze dla obywateli Ukrainy. Kwoty podał w hrywnach

Szef KPRM Michał Dworczyk fot. PAP/ Andrzej Grygiel
Szef KPRM Michał Dworczyk fot. PAP/ Andrzej Grygiel
REKLAMA

Rusza fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, mający na celu pomoc ukraińskim sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli – poinformował w środę w Kijowie szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że każde dziecko objęte tym programem będzie miesięcznie otrzymywało około 5 tys. hrywien (ok. 630 złotych).

– Dzisiaj rusza fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, który jest patronem tego całego przedsięwzięcia, które ma na celu pomoc sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli – oświadczył Dworczyk na konferencji prasowej.

REKLAMA

Szef KPRM dodał, że w środę została też uruchomiona strona internetowa, gdzie można występować o pomoc dla dzieci, które utraciły rodziców w trakcie działań wojennych.

– W ciągu roku możemy takie zapomogi przyznać do 1600 dzieciom. Każde dziecko, które będzie objęte tym programem będzie miesięcznie otrzymywało równowartość około 5 tys. hrywien – przekazał Dworczyk.

Podkreślił, że rząd polski chce też pomóc kobietom, które zostały uwolnione z rosyjskiej niewoli i które przeżyły tam traumę. – Takie kobiety zgłaszając się do tego programu będą mogły liczyć na jednorazową zapomogę w wysokości 80 tysięcy hrywien (ok. 10 tys. zł) oraz później pomoc związaną z pomocą psychologiczną i rehabilitacyjną – podkreślił szef KPRM.

Oświadczenie Dworczyka pojawiło się także na koncie twitterowym Prawa i Sprawiedliwości. Internauci nie kryli oburzenia.

„Minister w #KPRM @michaldworczyk w #Kijów: Chcemy pomóc kobietom, które zostały uwolnione z niewoli i przeżyły tam traumę. Takie kobiety otrzymają jednorazową zapomogę w kwocie 80 tys. hrywien, a także pomoc psychologiczną i rehabilitacyjną” – czytamy we wpisie.

„Słudzy narodu ukraińskiego, nie Narodu Polskiego” – skwitował Kamil Gnaś.

„I cyk! Kolejne wyprowadzenie środków na #Ukraina” – wskazał Uszi.

„Już pomijając sam pomysł – rządząca oligarchia podaje wypowiedź oficjalnego urzędnika podającego wypłaty jakichś kwot w obcej walucie. No wcale nie Ukropolin, no jak tak ktoś w ogóle może myśleć 🤡🤡🤡” – napisał Dominik Cwikła.

„Czy się Wam sufit zwalił na głowy w sztabie przy Nowogrodzkiej – prezesie #Kaczyński ?” – pytał Tad Kapala.

„Trybunał Stanu! Co oni wyprawiają?” – napisał Andrew Alvarez.

„To już jest jakieś szaleństwo” – oceniła ola_lp96.

„Polacy też przeżywają traumę z powodu milionów przesiedleńców dla których wy nazywacie się ich sługami!!!🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️” – skomentowała Laweta.

„Drożyzna, inflacja, nadchodzący kryzys energetyczny. Stać nas przecież na rozdawanie kasy na lewo i prawo.
Chyba, że ta kasa pójdzie z kont tłustych kotów, których wyhodowaliście 🙃” – napisał Mateusz Tułacz.

„Paranoja odcinek 33456678” – podsumowała Jo.aszka.

„Czy polskie kobiety uwolnione z obozów koncentracyjnych dostały jakieś gloryfikacje za przeżytą tam traumę?
Wyprowadzacie NASZE pieniądze z Polski i to w białych rękawiczkach🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤬🤬🤬” – dodała Laweta.

„Ja bym chciał się zapytać kto za to zapłaci ? Czy posłowie , senatorowie PiS z własnych pieniędzy ?” – napisał Imię i Nazwisko.

„Zdrada narodu polskiego. Polacy we własnym kraju są obywatelami niższego poziomu niż przesiedleńcy. To jest absurdalne” – skwitował k.

„To jest na serio? Dworczyk rozdaje pieniądze, które ukradli polskim podatnikom Ukrainkom z traumą?” – pytał Tomasz Sommer.

Dworczyk dodał, że fundusz ten będzie obsługiwany przez rządową Fundację Solidarności Międzynarodowej w ścisłej współpracy z wicepremier Ukrainy Iryną Wereszczuk i jej ministerstwem.

Wicepremier Wereszczuk dziękowała rządowi Polski za olbrzymie wsparcie, które Ukraina dostaje od początku inwazji Rosji na Ukrainę.

REKLAMA