Ch-47M2 Kindżał
Ch-47M2 Kindżał. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Wikipedia, kremlin.ru, CC BY 4.0
REKLAMA

Rosja rozmieściła w Kaliningradzie swoje trzy najnowocześniejsze rakiety – pociski hipersoniczne Kindżał; zostały one tam dostarczone przez myśliwce MiG-31, które według rosyjskiego resortu obrony mają być w stałej gotowości bojowej – podała w czwartek amerykańska agencja Associated Press.

Według rosyjskiej armii Kindżał ma zasięg do 2 tys. km i leci z 10-krotną szybkością dźwięku, jest zatem trudny do przechwycenia.

REKLAMA

Dowództwo sił powietrznych Ukrainy przyznało, że armia ukraińska nie dysponuje zasobami obrony przeciwlotniczej, które mogłyby skutecznie przeciwstawiać się Kindżałom.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Wojska rosyjskie użyły ostatnio tych rakiet na początku sierpnia w ataku obwód winnicki, w sumie od początku inwazji na Ukrainę odnotowano tylko kilka przypadków zastosowania pocisków tego typu, a Rosjanie starają się je wykorzystywać wyłącznie przeciw nadzwyczaj ważnym celom – ogłosiło dowództwo sił powietrznych Ukrainy.

O użyciu pocisków Kindżał w atakach na Ukrainę poinformowano po raz pierwszy w marcu. Celem był wówczas podziemny magazyn rakiet i amunicji lotniczej w Delatynie w obwodzie iwanofrankowskim na zachodzie kraju.

REKLAMA