To już szczyt inflacji? Te produkty jeszcze podrożeją

Sklep, supermarket. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Sklep, supermarket. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
REKLAMA

Jak szalejąca inflacja zmieniła nawyki zakupowe Polaków, co jeszcze podrożeje? Czy Lidl będzie otwarty w niedzielę? O tych sprawach wypowiedział się Włodzimierz Wlaźlak, prezes Lidl Polska.

Wlaźlak udzielił wywiadu portalowi „Business Insider”. Wskazuje, że wobec rosnącej z miesiąca na miesiąc drożyzny dało się zauważyć zmianę nawyków zakupowych Polaków.

REKLAMA

Po pierwsze jest znacznie większe zainteresowanie artykułami spożywczymi niż niespożywczymi. Coraz większe znaczenie zaczyna odgrywać relacja jakości do ceny – zdradza.

Wlaźlak uważa, że „największy 'szok cenowy’ mamy już za sobą albo właśnie przez niego przechodzimy”. Nie oznacza to jednak, że ceny zaczną spadać lub chociaż zatrzymają się. Niektóre z produktów wciąż będą drożeć.

Ze względu na drogi gaz, a nawet ryzyko zmniejszenia jego dostaw, podrożeje nabiał i mięso.

Nabiał generalnie (podrożeje – red.), a więc nie tylko mleko i jego przetwory, ale również jajka. Problem może się pojawić również na fermach kurcząt, które są w dużej mierze ogrzewane gazem. Drób i nabiał są składnikami całej gamy innych produktów – wskazuje.

Zakaz handlu. Czy Lidl otworzy się w niedziele?

Prezes Lidla zajął także stanowisko ws. zakazu handlu w niedzielę. – Najgorsze są zmiany zasad „w trakcie gry”, a ostatnio mieliśmy ich sporo – mówi.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku coraz więcej hipermarketów zaczęło otwierać się w niedziele niehandlowe, stając się przy okazji punktami pocztowymi. PiS tego zakazał, więc większość sklepów od kilku miesięcy pozostaje w niedziele zamkniętych.

Sieci kombinują jednak, jak legalnie zakaz obejść. Pojawiły się już pomysły, by robić kluby czytelnicze czy placówki medyczne. Czy Lidl także pójdzie tą drogą?

Czy będziemy szukać takich furtek? Nie trzeba ich szukać, bo są powszechnie znane. Nie korzystamy z nich. Natomiast jedną rzecz chcę wyraźnie powiedzieć. Jeżeli inni konkurenci wykorzystają takie opcje, to my nie pozostawimy tego bez odpowiedzi i w szybki sposób będziemy zmuszeni do przeorganizowania naszego sposobu pracy. Prawo zawsze powinno być równe dla wszystkich uczestników rynku i zapewnić sprawiedliwe warunki konkurowania – powiedział Wlaźlak w rozmowie z „Business Insider”.

REKLAMA