Naukowcy: W małżeństwie żyje się dłużej i zdrowiej

Co dalej ze ślubami i weselami?/obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Co dalej ze ślubami i weselami?/obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
REKLAMA

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago oraz Uniwersytetu Hopkinsa w Baltimore twierdzą, że w małżeństwie żyje się dłużej i zdrowiej.

Według najnowszych badań życie w małżeństwie jest o wiele zdrowsze niż życie singla. Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago oraz Uniwersytetu Hopkinsa w Baltimore wyliczyli, że małżonkowie mają na starość o 23% mniej problemów z poruszaniem się niż rozwodnicy i o 12% mniej niż osoby, które nigdy nie wzięły ślubu.

REKLAMA

Ponadto choroby serca i cukrzyca dotykają małżonków o 20% rzadziej niż singli. O 20 % rzadziej chorują także na nowotwory. W przypadku nowotworów takich jak np. prostaty, piersi, jelita grubego, przełyku i głowy małżeństwo statystycznie przedłuża życie bardziej niż chemioterapia.

Osoby w związkach rzadziej też chorują na depresję. Również demencja na starość rozwija się wolniej u osób w związkach niż u samotnych. Co ciekawe w przypadku osób rozwiedzionych kolejne małżeństwo jedynie minimalnie poprawia stan zdrowia.

Z kolei z włoskich badań z 2007 roku wynika, że małżonkowie żyją dłużej. Metaanaliza danych z 53 niezależnych badań z różnych państw (w sumie 250 tysięcy seniorów) pokazuje, że mężczyźni będący w związku małżeńskim żyją aż o 7 lat dłużej niż single.

Stan zdrowia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina jest „skomplikowany”

REKLAMA