Koniec suwerenności Zakonu Maltańskiego? Kolejna „reforma” Franciszka

Papież Franciszek. / Foto: PAP
Papież Franciszek. / Foto: PAP
REKLAMA

Po kilku latach sporów, papież Franciszek przejął w sobotę 3 września kontrolę nad Zakonem Maltańskim, odwołując jego organy zarządzające i powołując tymczasową Radę Suwerenną. W dekrecie opublikowanym przez Watykan, papież ogłasza, że ​​promulgował „nową Kartę Konstytucyjną” Zakonu i jej „natychmiastowe wejście w życie”.

Zakon Maltański to najstarsza europejska instytucja dobroczynna, której duch streszcza się w łacińskiej dewizie Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum (Obrona Wiary oraz Służba Ubogim i Cierpiącym). Zakon Maltański został założony w Jerozolimie i zatwierdzony przez papieża w 1113 r.

REKLAMA

Jest to właściwie państwo bez terytorium z siedzibą w Rzymie, zakon religijny i potężna organizacja charytatywna. Obecnie liczy 13 500 rycerzy, w tym 50 zakonników, którzy bezpośrednio zajmują się pracą szpitalną i humanitarną Zakonu, z ponad 100 000 pracowników i wolontariuszy. Są obecni w 120 krajach świata.

Ojciec Święty rozwiązał Radę Suwerennego Zakonu Maltańskiego, powołał jego nowe tymczasowe kierownictwo oraz zwołał Nadzwyczajną Kapitułę Generalną, z zatwierdzonym przez siebie nowym regulaminem, która odbędzie się 25 stycznia przyszłego roku. Ponadto promulgował nowe konstytucje Zakonu Maltańskiego. Osobiście zmienił 13 członków Rady.

Kryzys wewnątrz Zakonu i w jego relacjach z Watykanem rozpoczął się od sporu w 2016 roku, kiedy to Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego, który jest jego głową, zwrócił się do Wielkiego Kanclerza o rezygnację. Niektórzy Rycerze Zakonu sprzeciwili się i poprosili papieża o interwencję.

Franciszek wysłał komisję śledczą, a także wymusił rezygnację Wielkiego Mistrza i zarazem unieważnił wszystkie jego decyzje. Papież mianował wówczas dekretem „delegata papieskiego”, czyli swojego osobistego przedstawiciela w Zakonie i od tego momentu rozpoczęły się prace nad reformą Karty Konstytucyjnej Zakonu.

Dyskusje okazały się trudne zwłaszcza w punkcie suwerenności Zakonu Maltańskiego. Przygotowany przez delegata papieskiego projekt reformy Karty Konstytucyjnej przewiduje, że Zakon Maltański będzie „podmiotem Stolicy Apostolskiej”, czyli Watykanu. Nie wszystkim rycerzom jednak podoba się redukcja Zakonu do rodzaju „ stowarzyszenia religijnego”. Chodzi w końcu o prawie dziesięć wieków tradycji.

Zakon uznawany jest przez szereg państw za suwerenny podmiot prawa międzynarodowego. Jego nieruchomości, dwie w Rzymie i jedna na Malcie mają status eksterytorialności. Zakon jest także stroną umów międzynarodowych, utrzymuje stosunki dyplomatyczne, bierze udział w życiu dyplomatycznym, konferencjach międzynarodowych, działa jako obserwator w różnych organizacjach (ONZ, UNESCO, UNICEF, Unia Łacińska).

 

REKLAMA