Kurski premierem, początek nowej układanki? Komentarze po odwołaniu prezesa TVP

Jacek Kurski/fot. PAP/Bartłomiej Zborowski/TVP
Jacek Kurski/fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
REKLAMA

Jacek Kurski niespodziewanie został odwołany z funkcji prezesa TVP. Niektórzy sugerują, że może wejść do rządu. Tajemniczy wpis, który mógłby te spekulacje potwierdzać, zamieścił rzecznik PiS. Jak w sieci komentowane jest nagłe odejście Kurskiego?

W poniedziałek, 5 września tuż po południu Kurski został odwołany przez Radę Mediów Narodowych z funkcji prezesa Telewizji Polskiej. Wniosek przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego poparli wszyscy członkowie RMN.

REKLAMA

Zaczęły się spekulacje, skąd nagłe, niepoprzedzone żadnymi plotkami, wyrzucenie Kurskiego. Część komentujących sugeruje, że Kurski wejdzie do rządu. Ba – pojawiają się nawet sugestie, że zostanie premierem w miejsce Mateusza Morawieckiego.

Czy tak się rzeczywiście stanie, czas pokaże. Tajemniczy wpis na Twitterze opublikował rzecznik PiS Radosław Fogiel. „Zmiana na stanowisku prezesa TVP nie oznacza oczywiście negatywnej oceny dotychczasowej pracy. Już niedługo przed Kurskim nowe zadania” – napisał.

„Rzecznik partii rządzącej pokazuje właśnie, jak w praktyce wygląda odseparowanie TVP od wpływów politycznych” – odpowiedział funkcjonariuszowi PiS Łukasz Warzecha.

Informacji raczej nie komentują pracownicy TVP. Chętnie udzielają się natomiast dziennikarze innych mediów.

„W PiS powszechne zdumienie dymisją Kurskiego. Więc skoro to jest jakiś plan, to wiedziało o nim kilka osób” – zaznaczył Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski. I dodaje, że według niektórych wersji Kurski jest rozważany nawet na stanowisko premiera. Nie brakuje też „żartów”, że zostanie nowym ministrem propagandy.

„Ciekawostka. W zeszłym tygodniu usłyszałem, że Jacek Kurski chce wrócić do polityki. Dzisiaj Rada Mediów Narodowych odwołała go ze stanowiska prezesa TVP” — skomentował Klaudiusz Slezak z Radia Nowy Świat.

„Jacek Kurski odwołany z funkcji Prezesa TVP — tak podaje Rada Mediów Narodowych. Czy będzie powtórka sprzed 6 lat, kiedy Kurski został odwołany, ale natychmiast przywrócony? Tak czy inaczej, nie wierzę, że bez Kurskiego TVP się zmieni na lepsze” — napisał Maciej Orłoś.

„Czyli największy orędownik zmian w ordynacji wyborczej odwołany ze stanowiska prezesa TVP. Trochę nie chce się wierzyć, że to takie proste tango down, być może raczej początek jakiejś nowej układanki w koalicji i roli dla Jacka Kurskiego” — skomentował z kolei Tomasz Żółciak z „Dziennika Gazety Prawnej”.

„Żadna zmiana funkcjonariusza propagandy rządowej tu nic nie da. Należy natychmiast zaorać tą reżimową tubę i sprywatyzować – natychmiast!” – uważa Janusz Korwin-Mikke.

REKLAMA