Polska bezgotówkowa? Młodzi sami pchają się w jej objęcia

Płatność kartą. Dane trafią do KAS.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com
REKLAMA

Czy za kilka lat Polacy staną się społeczeństwem bezgotówkowym? Obecnie w Polsce jest jeszcze spory odsetek ludzi, którzy są przywiązani do tradycyjnych form płatności, ale nie wśród młodych. Pokolenie dzisiejszej młodzieży może sprawić, że za kilka lat gotówka z Polski zniknie.

Ponad 88,5 proc. pełnoletnich Polaków dysponuje rachunkiem płatniczym – wynika z raportu NBP opublikowanego w grudniu 2020 r. W czasie, gdy przeprowadzano raport gotówka była jeszcze głównym środkiem płatniczym. W ciągu 12 miesięcy przed badaniem używało jej 97,8 proc. ankietowanych.

REKLAMA

Polska coraz bardziej bezgotówkowa

Sytuację zmieniła pandemia covid-19. Przez całe to covidowe zamieszanie 35 proc. ankietowanych przyznało się do zmiany w kwestii płatności (tj. przerzuciło się na płatności bezgotówkowe). Koronawirus był więc czynnikiem, który popchnął społeczeństwo w stronę bezgotówkowości.

Ale to nie tylko covid. Do rezygnacji z gotówki zachęca Polaków także system. Ponad 90 proc. stypendiów, wypłat i innych świadczeń społecznych wypłacanych jest drogą bezgotówkową.

Gotówka pozostaje wciąż ważna dla seniorów – 64 proc. emerytur i 59 proc. rent wciąż jest wypłacanych w formie banknotów.

Młodzi rezygnują z gotówki

9 na 10 osób w wieku między 18 a 24 rokiem życia posiada już konto w banku. Młodzi nie są entuzjastami tradycyjnych form płatności. Płacenie bezgotówkowe jest dla nich dużo wygodniejsze.

89 proc. osób osób w tym przedziale wiekowym nie używa monet i banknotów. Wystarczają im jedynie karty, telefon i inne formy płatności bezgotówkowej.

Jeśli młodzi ludzie nie będą przerzucali się na tradycyjne formy płatności, gdy będą starsi, to zapewne gotówka zniknie z Polski, bo będzie najzwyczajniej w świecie niepotrzebna.

Nie tylko reparacje od Niemiec. Polska zgłasza pretensje terytorialne do Czech

REKLAMA